Používáte vatové tyčinky do uší? Tahle chyba se vám může vymstít. A stejné je to v případě, pokud nejste vlastníkem zubní nitě a mezizubních kartáčků. A jak to máte s mytím rukou, které by mělo trvat 20 vteřin?
Že je čistota polovinou zdraví, to je slýcháme už od dětství. Asi není člověk, ke kterému se by se tohle neustále omílané úsloví nedoneslo! Všichni tedy dodržujeme hygienické zásady, protože se chceme zbavit nejen špíny, ale i rizika nejrůznějších chorob. A jak nám to jde? Prý to není žádná sláva, nešetří kritikou odborníci. Kde nejčastěji chybujeme?
Uším vatové tyčinky škodí
Jednoznačně nejpoužívanějším nástrojem k čistění uší jsou bezesporu vatové tyčinky. Stojí pár korun, snadno se s nimi manipuluje a vyskytují se v každé domácnosti. Pochvalu za ně ale nesklízíme, přátelé. S těmito tyčinkami je to hodně problematické, protože mohou být hodně nebezpečné. Ušní maz a vosk se v uších tvoří z nějakého důvodu. Když se ho snažíme odstranit vatovými tyčinkami, spíše ho ještě více zatlačujeme do ušního bubínku, čímž se vystavujeme riziku ucpání zvukovodu a ztráty sluchu. Když už čištění, tak za pomocí speciálních kapek (1).
Zuby volají po niti
A teď ruku na srdce – používáte zubní nit, nebo si dentální hygienu odbydete jen kartáčkem a pastou? Povrchové kartáčování je pouhá polovina nezbytné péče. Pokud nevyužíváte zubní nit a mezizubní kartáčky, necháváte si v ústech ty nejškodlivější bakterie, které požírají zubní sklovinu a způsobují kazy (2). Co k tomu dodat…
Při mytí rukou nespěchejte
Mytí rukou. Jaký tady může být problém? Přílišný spěch. Tento proces by totiž dle obvyklých doporučení měl trvat minimálně 20 vteřin. Mýdlem a vodou je třeba ošetřit i prostor mezi prsty, stejně jako zápěstí a nehty. A co teprve místa pod prstýnky! Tam se choroboplodné zárodky shlukují víc než dost (3).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1181836/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK76048/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470254/
Sledujte nás na sociálních sítích: