Zase máte opar? Zřejmě vám v těle koluje nějaká infekce. Anebo jste ve velkém stresu, což oslabilo váš imunitní systém. Jak se této patálii pro příště bránit? Jde to vůbec?
Chladné a zimní dny jdou ruku v ruce se suchými a popraskanými rty. Kdyby jenom to! Mnohým se totiž objevují také opary, což je krajně nepříjemné. Ačkoli se s nízkými teplotami často dávají do přímé souvislosti, bohužel jde o celoroční problém (1). Co jste o těchto bolestivých puchýřcích možná nevěděli?
Jedna nákaza, věčná nákaza?
Opar neboli herpes (1) je infekční onemocnění způsobené herpetickým a extrémně nakažlivým virem, jehož nositelem a přenašečem je člověk. Asi nejhorší je na tom to, že jakmile se okolo nás jednou ochomýtne, už s ním v různých intervalech a frekvencích můžeme bojovat celý život. Herpes se objevuje ve chvíli, kdy se virus aktivuje infekcí. A těch v aktuálním ročním období neútočí zrovna málo! I proto se může zdát, že oparům se v zimě daří víc, než kdy jindy. Vážně tu neexistuje nějaká prevence? To se také nedá tak úplně říct, protože pravděpodobnost vzniku alespoň trochu snížit opravdu lze.
Zachovejte ledový klid
Asi vás to překvapí, ale s výše zmíněnými „ozdobami“ na rtech úzce souvisí stres (2). Ten totiž oslabuje imunitní systém a omezuje jeho bojeschopnost s infekcemi, což je pro herpes něco jako den otevřených dveří. První důležité pravidlo proto zní? Snažte se držet stres na uzdě, jak to jenom jde. Pravdou totiž je, že více jste nervóznější, tím jste k oparům také náchylnější. Kromě psychické rovnováhy se soustřeďte i na správný jídelníček. I ten vás jistým způsobem může ochránit!
Zeleniny není nikdy dost
Alfou i omegou prevence je rovněž vyvážená strava bohatá na antioxidanty, které podporují odolnost organismu. Jejich vysoký podíl mají zejména citrusové plody, papriky, rajčata, brukvovitá zelenina, luštěniny, ořechy, semena a mořské řasy. Poslední tři potraviny zprostředkovávají i zinek, proto příznivě ovlivňují imunitní buňky (3). Jejich dobrá kondice je teď klíčová!
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554427/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19409481/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5177552/
Sledujte nás na sociálních sítích: