Říká se, že bychom měli vypít nějakých osm sklenic vody denně. Ale je to dostatečné množství pro každý věk? Vypadá to, že ne. Se stárnutím prý přicházejí jiná hydratační pravidla! Proč?
Měli bychom pít, pít a pít. To je nadčasové doporučení, které jsme za svůj život slyšeli snad stokrát. Nebo ještě víckrát? Možné to je, protože jen dostatečně zalévané tělo může optimálně fungovat.
Závlaha nutná pro detox, trávení i krevní tlak
Existuje spousta důvodů, proč se do pitného režimu přinutit, i když tak úplně necítíme pocit žízně. Voda pomáhá odstraňovat toxiny a další odpadní látky, které se v systému v průběhu dne hromadí. Také reguluje tělesnou teplotu, optimalizuje sportovní výkon, normalizuje krevní tlak, podílí se na trávení potravy a hraje významnou roli při štěpení živin. Prakticky zajišťuje hladký průběh všech probíhajících procesů a ke všemu přímo ovlivňuje i regeneraci organismu. Obvykle se doporučuje vypít alespoň osm sklenic vody denně (1). Jenže vážně to stačí? Komu vlastně?
Co rok navíc, to větší potřeba?
Včera bylo včera a dnes je dnes. I tak nějak se dají shrnout tělesné hydratační potřeby. Lidské tělo se vlivem přirozeného stárnutí mění a s ním i množství vody, které potřebuje. S každým desetiletím přibývá tuková hmota, zatímco ta svalová pozvolna ubývá. Odborníci upozorňují na to, že jak pomalu ztrácíme svaly, ztrácíme i schopnost vodu zadržovat. Z nižší úrovně životně důležité hydratace se často osočuje i užívání některých léků, a to včetně těch na hypertenzi, které mají diuretické účinky. A co hůř, uvádí se také, že čím vyšší věk, tím hůře člověk rozeznává, zda má žízeň či nikoli. Co z toho všeho plyne? Že čím jsme starší, tím více bychom měli pít, protože riziko dehydratace narůstá (2). Podle čeho lze poznat, že v tomto směru je to v (ne)pořádku?
Barva moči napoví mnohé
Pokud je vaše moč světle žlutá, pak jste hydratačně v pohodě, myslí si lékaři. V případě tmavší barvy je to však jasný důkaz dehydratace a situaci je nutné neprodleně napravit. Někdy pomůže i něco tak obyčejného, jako dát si láhev s vodou takzvaně na oči (3). Nevěříte, že to funguje? Zkuste to a uvidíte…
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8233832/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4949298/
Sledujte nás na sociálních sítích: