Hashimotova tyreoiditida je chronický zánět štítné žlázy, který postihuje zejména ženy. Vysvětlíme, jak nemoc poznáte a jak ji léčit.
Hashimotova tyreoiditida je autoimunitní onemocnění. Štítná žláza je chronicky zanícená, protože ji napadá vlastní imunitní systém. Onemocnění vede k typickým příznakům hypotyreózy, protože štítná žláza již nemůže v důsledku onemocnění produkovat dostatek hormonů štítné žlázy. Tyto hormony se podílejí na různých funkcích v těle, jako je metabolismus a psychika. Nemoc se pozná podle určitých krevních hodnot (1).
Proč onemocní štítná žláza?
Přesné příčiny autoimunitních onemocnění jsou stále nejasné. Imunitní systém, který má bojovat s viry a bakteriemi, vytváří protilátky a pomocí nich napadá tělu vlastní tkáň – v případě hashimotovy tyreoiditidy štítnou žlázu (1). V důsledku toho orgán atrofuje a nemůže dále plnit svou funkci. Odborníci mají podezření, že infekce způsobená virem nebo bakterií může spustit autoimunitní onemocnění. Ale roli mohou hrát i následující faktory: genetická predispozice, dieta s vysokým obsahem jódu, preexistující chronické stavy, jako je addisonova choroba a diabetes (2).
Jaké jsou příznaky onemocnění?
Hashimotova choroba je zpočátku bezbolestná, ale pak může vést k nadměrné činnosti štítné žlázy, která může způsobit rychlé hubnutí, tachykardii, neklid, nadměrné pocení a třas, poruchy spánku, špatné trávení, svalová slabost a ztráta vlasů. Hyperaktivní funkce je však pouze dočasná – po určité době je produkce hormonu štítné žlázy zcela snížena a poté se objevují typické příznaky snížené činnosti štítné žlázy (3):
- Rychlé přibírání na váze
- Únava
- Ztráta vlasů
- Apatie
- Deprese
- Špatné trávení
- Suchá kůže
- Zimnice
- Poruchy paměti a koncentrace
Co dělat s Hashimotovou tyreoiditidou?
Pokud je diagnóza hashimoto, lékař předepíše umělou formu hormonu štítné žlázy v podobě tablet. Tu užívate každé ráno na lačný žaludek asi 30 minut před snídaní. Při optimálním nastavení by měla být hodnota tsh štítné žlázy mezi 0,5 a 1 miu/ml. U mnoha pacientů dochází k ústupu příznaků v důsledku podávání hormonů. Samotné autoimunitní onemocnění však nelze vyléčit (3).
Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33910355/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/, (3) www.wikiskripta.eu/w/Chronická_(autoimunitní)_tyreoiditida
Sledujte nás na sociálních sítích: