Voní vám esenciální oleje? Věřte, že vaše imunita by mohla říci úplně to stejné. Uvítá především eukalyptus, hřebíček nebo levanduli!
Zatímco v létě svůj imunitní systém řešil asi jen málokdo, s příchodem podzimu se obranyschopnost zase dostává do centra pozornosti. Užíváte na její podporu doplňky stravy, protože nechcete chytit první virózu, co poletí okolo? Snažíte se pít dostatek tekutin, nezanedbáváte pravidelný pohyb a nepodceňujete ani odpočinek? Dobře děláte. Když si domácnost navíc ovoníte těmito esenciálními oleji, bacily si na vás netroufnou!
Eukalyptus přijde vhod vždycky
Esenciální olej z listů eukalyptu má jako zázračná medicína dlouhou tradici. I z poznatků mnoha výzkumů (3) vyplývá, že inhalace tohoto prostředku nabádá imunitní buňky, aby intenzivněji pohlcovaly škodlivé choroboplodné zárodky. Dlužno dodat, že se eukalyptový olej také doporučuje při respiračních onemocněních, přičemž čistí vzduch – má totiž silné dezinfekční, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Přidejte si tedy do aromalampy pár kapek navíc! Nebo jste pro spíše pro následujícího tekutého pomocníka?
Hřebíček se neztratí
Chcete-li podstatně omezit šanci na nachlazení, angínu, chřipku a další typicky podzimní radosti, ani s hřebíčkovým olejem nešlápnete vedle. Že v tomto směru nezklame, to potvrzuje i studie (1) zveřejněná v magazínu Phytotherapy Research. Nelze opomenout ani to, že hřebíčkové aroma tlumí bolesti nejrůznějšího původu. Ovšem pomáhá i při stresu a stavech psychického vyčerpání. A to se hodí za všech okolností, že?
Levandule? Klasika neomrzí
Příjemně vonící levandule se dává do souvislosti především s lepším usínáním a kvalitním spánkem. Jenže se silnou imunitou si rozumí také! Tedy alespoň dle závěrů tři roky starého výzkumu (2), o němž informuje časopis Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Nechcete si prostřednictvím levandulového oleje trochu připomenout léto a ještě si zvýšit odolnost vůči útočícím virům? Nápad to není vůbec špatný…
Zdroje: (1) www.nih.gov/pmc/articles/PMC2374764/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21796701/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6943609/
Sledujte nás na sociálních sítích: