Častým narušitelem pozornosti bývá mozková mlha

Mozková mlha může postihnout každého. Může za ni dlouhodobé pracovní přetížení i covid-19. Jak se s ní vypořádat a kdy raději navštívit lékaře?

V poslední době nějak ztrácíte přehled o svých myšlenkách? Máte pocit, že vám hlava nějak „vynechává“? Můžete mít mozkovou mlhu. Tento stav způsobuje letargii, nesoustředěnost, vyčerpání a zapomnětlivost, což pochopitelně ztěžuje každodenní fungování (1).

Když člověk není ve své kůži

Mozková mlha je v podstatě nejasné myšlení. Lidé mají potíže s koncentrací a hůře si vybavují slova. U některých se výrazně zpomalí zpracovávání informací. Je to jako když přiletíte z dálkového letu a jste psychicky unavení. Nemůžete jasně uvažovat, přičemž máte problémy s rozhodováním (1). Ale proč se vám to děje, když jste odnikud nepřijeli?

A zase ten kovid!

V pozadí této nepříjemné duševní letargie může stát více důvodů. Počítá se mezi ně chronický stres nebo dlouhodobější pracovní přetížení. Nemáte toho v zaměstnání nějak moc? Příčina se možná skrývá právě tady. Ovšem s mozkovou mlhou prý souvisí i spánková deprivace, hormonální změny či nechvalně známý koronavirus (2). Ten aby někde nechyběl, že…

Něco jako alzheimer?

Ze studie (3) zveřejněné v magazínu Journal of Medical Virology vyplynulo, že mozkovou mlhu registruje více než sedm procent osob s prodělaným covidem-19. Její autoři, kterými jsou vědci z australské vysoké školy Swinburne University of Technology, ji v tomto případě přirovnávají s Alzheimerovou chorobou. Ukázalo se, že fragmenty proteinů ze SARS-CoV-2 vytváří agregované shluky známé jako amyloidy. Ty vypadají podobně jako amyloidní plaky po zorované u jedinců s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba (2). Dá se tato situace nějak řešit? Nebo je vše ztracené?

Nejvyšší čas na změny

Mozková mlha je do značné míry subjektivní stav, při němž je prevence i samotná léčba založená na příčině. Chce to změnu harmonogramu i lepší uspořádání povinností, aby bylo více prostoru pro kvalitní spánek. Hodně odpočívejte a mezi danými úkoly si dělejte pravidelné přestávky. Soustřeďte se také na zdravou stravu, a pokud ani tak nepřijde žádné zlepšení, doporučuji nechat se vyšetřit u svého praktického lékaře (4).

Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34714198/, (2) nature.com/articles/s41467-022-30932-1.epdf?sharing_token=4ityinz992tQ8lo8SrW3l9RgN0jAjWel9jnR3ZoTv0PJbp2L2SFs_kR_ijc4aDEjvPVKx5iHv2LPolyQrmANrON3GWXqS, (3) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jmv.27404?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8809226/







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V tomto týdnu můžete cítit, že se věci kolem vás zrychlují. Práce i osobní projekty mohou nabrat na intenzitě, což vás může přivést k nečekaným výzvám. Vaše schopnost rychle reagovat na změny vám však pomůže vypořádat se se vším... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat