Když skřípou zuby, není to nic, co by se hezky poslouchalo. Jaké potíže tento zlozvyk způsobuje a proč je návštěva lékaře zřejmě nevyhnutelná?
Konečně utichl rušný městský provoz i hlučný soused. V ložnici vám z otevřeného okna vane příjemný vánek, takže slastně zaboříte hlavu do voňavého polštáře a pomalu usínáte. Jenže ouha, z druhé strany manželské postele se začínají ozývat divné zvuky, které vám doslova „trhají uši“. Co to má být? Skřípání zubů! Partner už zase koncertuje. A dělá tak problém nejen vám, ale i sobě.
Nebezpečná věc, která je běžná
Skřípání zubů se odborně nazývá bruxismus (1). Bohužel jde o velmi častou záležitost, neboť postihuje 14 až 46 procent dětí, dospívajících i dospělých. Potíž je v tom, že bruxismus způsobuje snad všechny druhy dentálních potíží. V jak velkém ohrožení se tedy váš partner nachází?
Z pohledu zubaře tento zlozvyk ničí a oslabuje sklovinu, což vede k praskání i ztrátám zubů. Nahrává ale i jejich zvýšené citlivosti, ztuhlosti čelisti a bolestem hlavy. Skřípání zubů brání v dobrém spánku, proto se daná osoba cítí vyčerpaně a podrážděně (1). Proč k této patálii vlastně dochází?
Že by za to mohla sklenka navíc?
Bruxismus je ošemetný, protože ani nemusíte vědět, že ho máte. Naneštěstí ho vyvolává celá řada faktorů. Zatímco u dětí jde hlavně o úzkost, obrnu nebo ADHD, u dospělých spíše o stres, konzumaci alkoholu i kávy, kouření nebo užívání některých léků, a to včetně antidepresiv. Do situace mohou zasáhnout i genetické faktory (2). Co náprava?
Doktore, pomozte mi!
Pokud si bruxismus člověk uvědomuje, měl by vyhledat odbornou péči. Prvním krokem je návštěva stomatologa, který posoudí ústní zdraví a prodiskutuje možnosti léčby. Prospěšné tu mohou být i psychologické postupy, které zahrnují zvládání stresu, hypnoterapii a psychoterapii (3).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482466/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29533049/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4761372/
Sledujte nás na sociálních sítích: