Zase máte sto chutí zarýt si nehty do kůže a pořádně se poškrábat? Jistě, lze to pochopit, ale příčinu to rozhodně neřeší. Může jí být dehydratace, klimatizace nebo plíseň!
S nepříjemným pocitem svědění kůže se v životě setkala drtivá většina lidí. Někdy tahle svízel postihne jen malou část těla, jindy se z ní stává hodně rozšířený problém. Proč k němu vůbec dochází? Zjištění příčiny je polovina léčebného úspěchu!
Pachatel zvaný dehydratace
Kdo maže, ten jede. A komu to nemaže, ten se škrábe ostošest. Jednoznačně nejčastějším důvodem svědivé pokožky je její suchost. Tato situace nastává tehdy, když tukové žlázy, které ji přirozeně zvlhčují, nefungují správně (1). Pokud se to týká i vás, minimalizujte používání parfémovaných mýdel s obsahem dráždivých chemických látek. Raději zvolte šetrnější a hustší prostředky, které uzamknou vlhkost, čím zabrání dalšímu vysušování (2). Co ještě tu může sehrát roli?
Vliv počasí nelze podceňovat
V létě bývá horko a používají se klimatizace, v zimě je zase chladno a topení šlape na plné obrátky. Ani jedno pleti příliš dobře nedělá. Respektive vůbec! V létě ani v zimě si nedávejte extra dlouhé sprchy. Také to nepřehánějte s teplotou vody, doporučuji spíše studenou. Po koupeli se jemně osušte ručníkem a namažte se hydratačním krémem, což přinese úlevu (2).
S plísní nejsou žádné žerty
Dostane-li se vaše pleť do kontaktu se škodlivou houbou, může se objevit svědivá vyrážka takřka okamžitě. A ne, nemyslíme houby rostoucí v lese. Mezi běžné plísňové vyrážky patří mykóza, tinea a kožní kandidóza. Lze je zvládnout pomocí lokálních nebo perorálních antimykotik a přísnějšího dodržování hygienických zásad. Klíčové je také praní oděvů alespoň na 60 stupňů Celsia (3).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3696473/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5925168/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC145304/
Sledujte nás na sociálních sítích: