Kdo pravděpodobně (dlouho) nezůstane bez zaměstnání? Jestli máte doma muže s velkým M, nemusíte se bát, trh práce je mu podle vědců nakloněn!
Když se řekne testosteron, co se vám vybaví? Macho muži? Agresivní, netrpělivé chování, vztek na silnici či násilí? Úloha testosteronu ve špatném chování se často přeceňuje, ale „na každém šprochu je pravdy trochu“.
Tento primární mužský hormon hraje roli při vývoji penisu a varlat, prohlubuje hlas během puberty, ovlivňuje růst a sílu kostí, sexuální touhu (libido), produkci spermií, také se podílí na normálních funkcích mozku (včetně nálady a kognitivních funkcí). Nemělo by ho být ani málo, ani moc (3). Jenže někdy se jeho vyšší hladina přece jen hodí. Nový výzkum (2) poskytuje důkazy, že větší než malé množství testosteronu snižuje riziko nezaměstnanosti a naopak zvyšuje šance na získání práce!
Aktuální situace v Česku
Český statistický úřad uvedl, že podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v lednu roku 2022 2,3 %. Meziročně se snížil o 1,0 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 2,0 %, u žen 2,6 % (1). I tak se ale mnozí lidé o práci bojí. Výhodu v tomhle směru ovšem mají maskulinní jedinci.
Testosteron nejen pro větší libido
Zjištění, která se objevují v časopise Economics & Human Biology, naznačují, že hladiny testosteronu u mužů souvisí s chováním a kognitivními procesy, které ovlivňují postoje na trhu práce (2). „Zajímalo nás, jak biologické markery (jako je hladina testosteronu) souvisí se sociálními a ekonomickými výsledky,“ řekl autor studie Peter Eibich, zástupce vedoucího výzkumné skupiny pro demografii práce z německého Institutu Maxe Plancka.
„Údaje o takových biomarkerech jsou nyní často shromažďovány jako součást velkých sociálních vědeckých průzkumů v domácnostech, jako je UK Household Longitudinal Study, kterou jsme použili v našem výzkumném projektu. Naše chápání toho, jak tyto biologické procesy souvisí se sociálním a ekonomickým chováním, je však v současnosti stále omezené, alespoň pro většinu dostupných biomarkerů,“ uvedl zmíněný vědec s tím, že testosteron je obzvláště zajímavý případ.
Ostřejší lokty jako velký bonus
Předchozí výzkumy zcela jasně ukazují, že hladiny testosteronu souvisí s určitými osobnostními rysy, kupříkladu dominantním chováním. A tady to všechno začíná dávat smysl. Britská longitudinální studie (2), na které němečtí vědci svůj výzkum postavili, začala v roce 2009 a shromáždila širokou škálu informací od přibližně 40 000 domácností. Důležité je, že účastníci byli dotázáni na jejich současný stav pracovní síly a výzkumníci následně na to shromáždili biomedicínské informace, včetně hladin testosteronu, a to od více než 20 000 dospělých účastníků.
Alfa samec je v kurzu!
Aby prozkoumali vztah mezi testosteronem a situací na trhu práce, Eibich a jeho kolegové analyzovali (2) údaje od 2 115 mužů ve věku mezi 25 a 64 lety, kteří uvedli, že jsou buď zaměstnaní, nebo nezaměstnaní (nikoli však samostatně výdělečně činní). Výzkumníci zjistili, že nezaměstnaní muži se střední a vysokou hladinou testosteronu výrazně častěji hlásili, že byli zaměstnáni, než nezaměstnaní muži s nízkou hladinou testosteronu. Podle všeho jsou tito pánové sebevědomější, průbojnější a při hledání práce prý častěji používají internet. Jedná se o další zajímavý pohled na hormony!
Zdroje: (1) www.czso.cz/csu/czso/cri/miry-zamestnanosti-nezamestnanosti-a-ekonomicke-aktivity-leden-2022, (2) www.psypost.org/2022/06/higher-testosterone-levels-in-men-reduce-the-risk-of-becoming-or-staying-unemployed-study-finds-63286, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526128/
Sledujte nás na sociálních sítích: