Nikdo nechce být v letních měsících nemocný, ale bohužel se to stává. Které zdravotní neduhy patří k těm nejčastějším a co se s nimi dá dělat?
Slunce, voda, písek, pohoda. Tedy v tom ideálním případě. Prázdninové měsíce jsou plné zábavy, ale i zdravotních nástrah. A tyhle patří k nejhorším!
Vyrážka způsobená jedovatým břečťanem
Jedovatá vyrážka z břečťanu je způsobena alergickou reakcí na mastnou pryskyřici zvanou urushiol. Nachází se v jedovatém břečťanu a projevuje se různými způsoby, od mírných zarudnutí kůže, případně vyrážek, po stadium bolestivých puchýřů, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc podobně jako u popálenin. Na pokožku přikládejte studené obklady a aplikujte hydrokortizonový krém ke snížení svědění (1).
Plavecké (též surfařské či kajakářské) ucho
Plavecké ucho je zánět, který se vyskytuje v kůži zvukovodu. Ucho se infikuje, když se ve zvukovodu zachytí vlhkost nebo voda. Infekce může také nastat, když dojde k traumatu ucha z použití vatových tamponů nebo naslouchátek. Mezi běžné příznaky patří výtok z ucha, svědění, ztráta sluchu a pocit plnosti v uchu. Nejlepší léčbou jsou antibiotické ušní kapky (2).
Letní nachlazení
Typická letní chřipka se projevuje výtokem z nosu, suchým škrábajícím pocitem v krku, únavou a bolestmi hlavy. Příležitostně se objevuje i horečka a zimnice. Léčba letních nachlazení zahrnuje hydrataci, používání nosních výplachů fyziologickým roztokem a podávání perorálních protizánětlivých léků (3).
Otrava jídlem
Bakterie se množí mnohem rychleji v horkých a vlhkých podmínkách, vinou čehož se postižení perou s pocity na zvracení, průjmem, který může obsahovat krev a hlen, křečemi v žaludku, nechutenstvím, slabostí, zimnicí, zvýšenou teplotou a horečkou. Po otravě jídlem je nejdůležitější doplnit tekutiny a předejít tak dehydrataci. Vhodné jsou minerální vody a sportovní nápoje, jež tělu dodají minerály a elektrolyty ztracené průjmem a zvracením. Naopak za nevhodné se považují kofeinové a alkoholické nápoje (4).
Astma
Léto může být nebezpečným obdobím pro ty, kteří trpí astmatem, zvláště když se spouštěče astmatu běžně vyskytují venku. I náhlé změny počasí, jako je vlhkost nebo chladný vánek, mohou vyvolat útok. Dokonce také kouř valící se z táborového ohně patří k aktivátorům záchvatu. Vždy u sebe mějte antihistaminika, léky určené speciálně na potlačení alergických projevů různého původu (5).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7733371/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556055/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5283956/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20086845/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430901/
Sledujte nás na sociálních sítích: