Někdo letní bouřky vítá, protože si myslí, že se tím „pročistí vzduch“. Ale ono je to úplně naopak. Klesající tlak i vzestupy teplých a studených vln ovzduší doslova zaplaví pylovými částicemi, proto prudce narůstá riziko astmatických záchvatů.
Letní bouřka může být poutavá podívaná. Tedy samozřejmě za předpokladu, že je člověk v bezpečí svého domova a tuhle živelnou přírodní scenérii pozoruje jenom z okna. Co je však zajímavé pro oči, to nemusí dobře působit na tělo. Jak hromy a blesky, kterých jste svědkem, ovlivňují vaše zdraví?
Mám astma. A může za to počasí!
První zprávy o možné souvislosti mezi bouřkou a astmatem se začaly objevovat už v roce 1985, kdy recenzovaný medicínský magazín The Lancet zveřejnil studii (1), která poukázala na prudký nárůst astmatických pacientů po červencové bouřce v britském Birminghamu. Netrvalo dlouho a stejného jevu si lékaři všimli i v jiných částech světa. Také odborníci (2) v americké Georgii si bouře v letech 1993 až 2004 spojili se zvýšenou návštěvností pohotovostních zařízení, přičemž vypočítali, že lidí s dýchacími potížemi bylo v tomto období 200 tisíc. Jak je to možné?
Za vším hledej alergii
Experti si všimli, že drtivá většina astmatických bouřkových pacientů trpí sezonní alergií a sennou rýmu. To z nich dělá jakousi rizikovou skupinu, protože tyto osoby jsou k nepřiměřeným reakcím na pyl i spóry plísní mnohem náchylnější (1, 2). Bouřky vlivem vzestupných a sestupných proudů teplého a chladného vzduchu „vytahují“ pyl z trávy a dřevin, čemuž napomáhá i elektrická aktivita. Pylová zrna se následně roztrhají na miniaturní fragmenty, které se pak snáze dostanou do úzkých dýchacích cest, kde vyvolají astma. Nebo stav jemu hodně podobný. Ovšem jsou tu i jiné nepříjemnosti (3).
Hrozba v podobě spánkové apnoe
Spánková apnoe se projevuje chvilkovými zástavami dechu. Nejenže to narušuje spánek samotný, omezený přísun kyslíku ohrožuje i kardiovaskulární systém a funkce mozku. Američtí experti působící na klinice Medicine Sleep Institute, jež sídlí v Seattlu, se na základě své studie (4) domnívají, že klesající barometrický tlak doprovázející bouřky riziko spánkové apnoe výrazně zvyšuje. Ani tohle na klidu příliš nepřidá!
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2862383/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3766719/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7501467/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3766719/researchgate.net/publication/43297386_Do_Weather-Related_Ambient_Atmospheric-Pressure_Changes_Influence_Sleep_Disordered_Breathing
Sledujte nás na sociálních sítích: