Útlum stresu, úleva od bolesti, výrazně kvalitnější spánek i důkladné pročištění očí od bakterií. Tohle všechno jsou vedlejší účinky pláče. Tak se mu nebraňte a nechte mu volný průchod!
Pláč je obvykle spojován s negativními emocemi (2). A je to vlastně logické. Ostatně, neroníme snad krokodýlí slzy, když je nám smutno? Nebo když se ocitáme v bezvýchodné situaci? Jenže každá mince má dvě strany. Koneckonců, copak jste nikdy neplakali radostí či smíchem? Bez ohledu na důvod má tento projev celou řadu překvapivých pozitiv. Tady je máte!
Uklidnění, které se otírá kapesníkem
Vzlykot možná nevypadá jako něco, co by člověku dvakrát prospívalo, ale zdání klame. Podle studie (1) prezentované v magazínu Frontiers in Psychology má okamžitý psychologicky úlevný účinek, neboť aktivuje parasympatický nervový systém (PNS), který hraje klíčovou roli v relaxaci. Tak si klidně pobrečte jako ta želva, s největší pravděpodobností vám pak bude hej. A ještě tak zastavíte všemožné bolístky!
Tak trochu neobvyklý prášek
A máme tu další zajímavý bod k dobru, který bere dech. Pokud máte při jakýchkoli bolestech tendence sahat po farmaceutických medikamentech z lékárny, měli byste vědět, že úlevy lze dosáhnout i pláčem. Z odborných studií totiž vyplývá (3), že tento mokrý a slaný projev emocí zvyšuje hladinu endorfinů, konkrétně pak serotoninu a dopaminu, což jsou chemikálie, které s rychlým účinkem zmírňují bolest a přispívají k pocitu celkové pohody. Tak to vidíte, s každou kapkou linoucí se po tváři vám bude po psychické i fyzické stránce mnohem lépe!
Zdravé oči a kvalitnější spánek
Je pravdou, že pokud vás nářek zasáhne ve večerních hodinách, ráno v zrcadle dozajista spatříte opuchlé oči. Ale přesto se budou radovat! Slzy totiž obsahují tekutinu zvanou lysozym, která likviduje bakterie, čímž oči důkladně pročistí. Pláč sám o sobě také zkvalitňuje spánek, na což poukázala studie (4) citovaná v magazínu American Academy of Pediatrics. S trochou nadsázky je tedy na lékařský předpis…
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4035568/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4035568/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21645824/, (4) www.publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/137/6/e20151486/52401/Behavioral-Interventions-for-Infant-Sleep-Problems?redirectedFrom=fulltext
Sledujte nás na sociálních sítích: