Stárnutí nezastaví nikdo, ale to, že se čas dá zpomalit, je všeobecně známé. Jak a čím? Netrapte se vráskami, ochablou pletí ani kognitivním poklesem a již teď proti němu vytáhněte ty nejúčinnější zbraně!
Zdravější a pomalejší stárnutí není mýtus! Chcete-li být po delší dobu krásnější a vitálnější, řiďte se prověřenými radami a tipy, které fungují po staletí.
Jezte víc ovoce a zeleniny
Studie ukazují, že vyšší příjem ovoce a zeleniny má souvislost s nižším biologickým věkem (1). Proto využívejte sezonních nabídek, kupujte co nejčerstvější a nejšťavnatější kusy od místních farmářů a čerpejte z živin, které dary přírody nabízejí.
Snižte dlouhodobý stres
Lidé vystavení chronickému stresu stárnou rychleji (2). Jejich telomery (koncové části chromozomů) se bleskově zkracují, roli hraje i zánět, další důležitý rys stresu. Kromě samotného stárnutí může zánět přispívat k rozvoji několika patologických stavů, včetně aterosklerózy, cukrovky, hypertenze a dalších. Je-li to možné, změňte psychicky náročnou práci, ukončete toxický vztah a zbavte se všeho, co vás fyzicky i duševně zatěžuje. Souběžně s tím se naučte odpočívat a častěji choďte do přírody. Stres v každém případě ventilujte.
Neizolujte se
Pokud si chcete udržet zdravý mozek, navštěvujte přátele, společně něco podnikejte a buďte s nimi v kontaktu v dobrém i ve zlém. Je to pro vás stejně přínosné jako luštění křížovek. Podle výzkumů totiž může častá společenská aktivita pomoci předejít nebo oddálit kognitivní pokles ve stáří (4).
Roďte děti
Studie, jež se zabývala životem domorodých venkovských mayských komunit, odhalila zajímavou věc. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že zvýšený počet potomků by měl urychlit tempo buněčného stárnutí u žen, je tomu přesně naopak. Více přeživších dětí působí jako ochranný faktor, který zpomaluje tempo zkracování telomerů (3).
Doplňujte vitamin D
Zdravá hladina vitaminu D zbrzďuje biologické stárnutí a chrání před nemocemi souvisejícími s věkem. Kde ho čerpat? Pro dostatečnou syntézu „déčka“ stačí pobyt na slunci 20–30 min denně (v závislosti na typu pokožky). Nejspolehlivějším zdrojem vitaminu D je pak rybí tuk (5).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8146059/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400286/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4701185/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25309483/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441912/
Sledujte nás na sociálních sítích: