Barva a konzistenci stolice může hodně říci o zdraví. Zelená nemusí být důvodem k obavám. Měli byste však zpozornět, když je stolice zelená intenzivněji než obvykle. Jaké jsou příčiny a co se s tím dá dělat?
Může se stát, že si občas všimnete, že vaše stolice má zelenější barvu než obvykle. Důvodem může být žluč, kterou pro trávení potřebujeme. Pokud ji náš gastrointestinální trakt nevyužuje správně, pak nás může překvapit právě zelená stolice. Jsou ale i další příčiny – a ne všechny by vás měly nechat chladnými.
Konzumace zelených potravin
Možná jste si toho všimli už dříve: Například, pokud jste si dali na oběd velkou porci špenátu nebo obří mísu zeleninového salátu, může se objevit zelená stolice. Důvodem je chlorofyl obsažený v potravinách, nazývaný také listová zeleň. Tento účinek se nadále zvyšuje, když je zelenina syrová (1). Takže je to zcela normální reakce vašeho těla a není třeba se obávat.
Nežádoucí účinky léků
I některé léky mohou zapříčinit zezelenání stolice. Například antibiotika mohou změnit jak jeho konzistenci, tak barvu. Proč? Protože antibiotika poškozují zdraví prospěšné střevní bakterie. Výsledkem je měkká světlá, nažloutlá nebo zelená stolice (1). Aby nedošlo k přílišnému poškození střevních bakterií, doporučuje se s antibiotiky užívat také probiotika (2).
Střevní infekce
Pokud se k zelené stolici přidá také těžký průjem, mohla by za změnou barvy a konzistence být střevní infekce. Ta je často způsobená salmonelou, která číhá například v nedostatečně tepelně upravených vejcích nebo potravinách obsahujících vejce. Gastrointestinální infekce mohou být ale také příčinou narušeného trávení a v důsledku vést k zelené stolici (3).
Střevní paraziti
Obzvláště nepříjemnou myšlenkou, proč se může vyskytnout zelená stolice, jsou střevní paraziti – například giardia (4). Tito parazité tenkého střeva mohou vstoupit do našeho těla prostřednictvím znečištěné pitné vody. Usazují se na střevní stěně a nejenže barví výkaly zeleně, ale mohou také způsobit, že se hlen uloží do stolice, postižený bojuje s těžkým průjmem a nadměrnou plynatostí.
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8373194/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553134/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7123654/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513239/
Sledujte nás na sociálních sítích: