Používáte prostředek, který pocení zabraňuje, nebo ten, co „jenom“ neutralizuje tělesný zápach? Deodorant a antiperspirant není jedno a totéž. Na jakém principu oba fungují?
Každý, kdo uprostřed léta cestoval v přeplněném prostředku hromadné dopravy, se na vlastní čichové buňky zřejmě přesvědčil o tom, že tělesný zápach může být opravdu intenzivní. Proč nám ho příroda vůbec nadělila? Existuje jedna dost zajímavá hypotéza.
Ochrana života, která odpuzuje?
Britský antropolog, paleontolog a kurátor Louis Leakey za svého života věřil, že zápach byl důležitou evoluční obranou už našich prehistorických předků, kteří smrděli tak moc, že se jim obloukem vyhýbali i ti nejobávanější predátoři (1). My jsme dnes naštěstí v naprostém bezpečí a hladovým masožravcům čelit nemusíme. A navíc máme k dispozici širokou škálu produktů, které slibují, že nás ovoní i na několik dlouhých hodin. Opravdu se v nabídce drogerie ale vyznáte?
Neznalost neomlouvá
Pokud si myslíte, že deodoranty a antiperspiranty jsou v podstatě totéž, mýlíte se. Zatímco deodoranty bojují proti zápachu, antiperspiranty jsou navržené tak, aby pocení zabránily (2). O těchto dalších skutečnostech jste věděli?
Za všechno mohou bakterie!
V zásadě to není váš pot, za zápach jsou odpovědné bakterie, které z něj žijí. A vydávají ono štiplavé aroma (3). Antiperspiranty obsahují přísady, jako je například chlorid sodný (2). Tato látka dočasně blokuje potní žlázy. Pokud se potíte méně, máte v podpaží také méně bakterií a tím i méně zápachu. I deodorant omezuje pach, je to jeho jediná funkce. Mění pH pokožky a neutralizuje těkavé plyny, jež bakterie produkují (1) Prostředek, který použijete, je čistě na vašich preferencích, je třeba ale vzít v potaz míru pocení.
Zdroj: (1) leakeyfoundation.org/about/the-leakey-family/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32248967/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267001/
Sledujte nás na sociálních sítích: