Zajít si na ryby? I tím se dá vylepšit imunita, nálada a kupodivu také spánek. Blízkost vody může příznivě ovlivnit i metabolismus. Jak je to možné?
Mezinárodní den rybaření jako tradičně připadá na 27. června. Nechcete také vyrazit k rybníku a chopit se prutu? Tato činnost není jen o odreagování a večeři, kterou si sami ulovíte. Je to způsob, jak něco udělat pro své tělo i psychiku! Jaké překvapivé účinky tenhle koníček má?
Skrytý tréninkový program
Zůstat fit? To vážně není snadné. Moderní život nás pevně připoutal k židli a počítači. A jeho okovy jsou tak těžké! Zřejmě představují důvod, proč mají čtyři lidé z pěti hrubý nedostatek fyzické aktivity. Že je to vážný problém, to potvrzuje i Světová zdravotnická organizace (1), která za jednu z nejčastějších příčin předčasného úmrtí považuje právě nečinnost. Rybaření možná nevypadá jako cvičení, ovšem v tom je ta krása. Koneckonců, má přece i akčnější verze! Kdo na vlastní ruce vyzkoušel třeba muškaření, ten ví své…
Silnější imunita? Zajisté!
Kde žijí ryby? Tak samozřejmě, že ve vodě, což vědí kromě dospělých už i děti v mateřské školce. Jenže málo se hovoří o tom, jaký vliv právě voda může mít. A vůbec, když se díky vlnám pohybuje! Právě v takové situaci produkuje negativní vzdušné ionty, u nichž je prokázáno (2), že posilují imunitní systém, zrychlují metabolismus a regulují spánkové vzorce. Podrobně to popisuje například studie publikovaná v magazínu International Journal of Molecular Sciences (2). Podle ní tyto vzdušné ionty svedou zázraky i s náladou, neboť nesmírně podporují duševní pohodu.
Chutný a zdravý šupinatý výsledek
Další pozitivum, které se přímo nabízí? Výsledek rybolovu – nachytané ryby! Ty jsou nabité celou řadou prospěšných živin, a to včetně omega-3 mastných kyselin, bílkovin a vitaminů skupiny B. Příznivé účinky těchto i jiných obsažených látek pocítí kardiovaskulární systém, zrak, mozek, nervová soustava, kosti i svaly (3). Tak kdy nahodíte prut a pustíte se do léčivého relaxu? Počasí vám jenom přeje!
Zdroje: (1) www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213340/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564314/
Sledujte nás na sociálních sítích: