Jak sluneční brýle zbavujete nečistot a šmouh? Snad ne vlastním dechem a papírovým ubrouskem! Tato metoda nadělá víc škody než užitku. Raději využije vodu, mýdlo a hadřík z mikrovlákna.
Sluneční brýle nejsou jen trendy módním doplňkem, ale i zdravotnickou pomůckou. Kromě toho, že chrání zrak, také předcházejí rakovině kůže. Hádejte, kde na těle je pokožka nejtenčí, nejcitlivější a tím i nejvíce náchylná k poškození, a to včetně vlivu UV paprsků? No ano, okolo očí! Mít brýle po ruce, respektive na nose, je tedy opravdovou preventivní nutností. Staráte se o ně ale tak, abyste jim neublížili?
Nejjednodušší řešení nebývá to nejlepší
Možná je tato situace povědomá i vám. Nasadíte si brýle, načež zjišťujete, že je „zdobí“ mastné skvrny od opalovacího krému, otisky prstů, pár zrnek písku z pláže a pozůstatky řasenky. Zkrátka takový ten běžný provozní nepořádek, který dost brání ve výhledu. Co uděláte? Nejprve na skla pořádně dýchnete a pak vytáhnete papírový kapesník, kterým se šmouhy budete snažit odstranit? Chyba. A to kardinální!
Neriskujte zbytečně
Pro brýle vlastně není nic horšího. Papírové ubrousky a kapesníky jsou v podstatě rozvlákněným dřevem, které je vysoce abrazivní, a navíc vytváří velké množství prachu. Snadno pak dochází k poškrábání. Čistění by nikdo nemělo probíhat bez nějaké tekutiny, kondenzace vašeho dechu rozhodně nestačí (1). Jak to tedy dělat správně?
Voda a mýdlo? Dobrý nápad
Trik, jak znečištěné brýle důkladně a hlavně šetrně vyčistit, je vodní lázeň. Tedy alespoň podle výše jmenované profesionálky přes čistotu. Ponořte je tedy do vlažné vody s malým přídavkem mýdla, čímž se opláchne všechno, co by skla mohlo znehodnotit. Následně je osušte jemným hadříkem z mikrovlákna. Nikdy nepoužívejte horkou vodu, sůl, ocet ani mycí prostředky s obsahem citronu – to by nemuselo skončit vůbec dobře! K tomu, abyste zmíněný módní doplněk mohli hygienicky ošetřit i venku, kde misku s vodou a mýdlem pochopitelně mít nebudete, využijte speciální vlhčené ubrousky na brýle. Seženete je v lékárně či drogerii, a to za pár korun (1).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7199139/, názor autora
Sledujte nás na sociálních sítích: