Zvuky jsou rušivé elementy. Zvyšují srdeční frekvenci i krevní tlak, čímž mohou podpořit rozvoj kardiovaskulárních chorob. A pracovní produktivitu doslova bojkotují! Jenže bohužel jsou všude, takže nezbývá, než si zvyknout…
Chcete být v práci opravdu produktivní a kreativní? Přání je to hezké a myšlenka příjemná, ovšem s realizací je to poněkud horší. Pokud pracujete někde, kde bývá hluk, na ocenění zaměstnance měsíce asi zapomeňte.
Ticho jako nedostatkové zboží?
Svět je stále hlasitější. Nad hlavami nám létají letadla a okolo nás je rušný provoz. Slýcháme také sekačky na trávu a zemědělské stroje. Ani v kanceláři nebývá úplně klid, protože pořád hučí kopírka, kterou doprovází vrnění společného kávovaru, pronikavé zvonění telefonů a neutuchající hovory. Dají se v takovém prostředí vůbec tvořit nějaké hodnoty? Co se s námi děje, když na nás hluk útočí? Nic hezkého to není…
Stres, před kterým není úniku
Hlasité zvuky spouští v našem těle celou řadu fyziologických stresových reakcí, a to včetně zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. Z výzkumů (1) pak vyplývá, že i občasné vystavení takovým podnětům může vést k arteriální hypertenzi, s čímž zase úzce souvisí větší pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních chorob. Okolní „kravál“ neútočí jenom na srdce, bývá také nekompromisním zabijákem efektivity. Podle studie (2) zveřejněné v magazínu British Journal of Psychology jsou zaměstnanci méně produktivní o celých 66 procent, pokud slyší ve své blízkosti rozhovor jiných lidí. A nějaký multiasking? Ani ten se vás netýká. Tedy alespoň dle názoru amerických vědců ze Stanfordské univerzity. Ti na základě svého průzkumu došli k přesvědčení, že čím více se o něj v hluku snažíte, tím více se vám vzdaluje. Nemáme to jednoduché, že?
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12689472/, (2) www.bpspsychub.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.2044-8295.1998.tb02699.x, www.newyorker.com/business/currency/the-open-office-trap
Sledujte nás na sociálních sítích: