Kýchat se dá z různých důvodů – třeba při sexu, jídle nebo pohledu do slunce. Zajímavé je, že se s jistotou neví, proč ho právě světlo, talíř či milování spouští!
Zažíváme to dnes a denně. Obvykle to začíná zvláštním lechtáním v nose, které se rychle změní na uspokojující „hepčík“ a mnohdy i společenské faux pas. Proč se něco takového vůbec děje? Některé příčiny jsou logické a notoricky známé, jiné vás možná trochu překvapí.
Pozor, nepřítel před branami!
Kýchání je způsob, kterým se tělo zbavuje viditelných i mikroskopických alergenů a všemožných dráždivých látek. Jakmile dýchací cesty zaregistrují potenciálně škodlivého nepřítele, jenž cílí na nervová zakončení, snaží se ho okamžitě vypudit. Je to přirozený ochranný mechanismus (1). Ačkoli má kýchnutí vždy stejný průběh, pro každého člověka je téměř stejně jedinečné jako jeho hlas. Souvisí to prý s individuálními rozdíly v kapacitě plic i osobitou strukturou nosu, krku i úst (2). A co ty předesílané zvláštní příčiny?
Sex? I ten je strůjcem!
Odborníci ze společnosti pro sexuální medicínu Severní Ameriky (Sexual Medicine Society of North America) poukazují na skutečnost, že poměrně vysoké procento lidí kýchá bezprostředně po milování (3). Proč? To s jistotou nevědí ani oni sami, nicméně připouští, že v tom může a nemusí sehrávat roli vzrušení a aktivita autonomní nervové soustavy, která řídí i nedobrovolné tělesné reakce. Co vy, stává se vám, že tímhle hlasitým gestem a nutkavým sháněním kapesníku oceňujete výkony partnera? Ne? Pak jsou tu i jiné záhadné situace, které vám nikdo nevysvětlí.
Jídlo a opalování udělá své
Jsou osoby, které mají tendence ke kýchání po vetší porci jídla. Je to poměrně vzácný jev, o jehož hlavním důvodu se stále spekuluje. Podobná písnička je to zřejmě i v případě slunce. Této reakci se říká reflexní kýchání a je poněkud záhadná. Objevují se hypotézy, které jí přičítají genetice, ovšem mají spoustu odpůrců (4). Jak vidno, ani vědcům se příčiny stále nedaří objasnit…
Zdroje: (1) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8028070/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387836/, (3) www.smsna.org/patients/blog/after-orgasm-a-range-of-reactions, (4) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19617285/
Sledujte nás na sociálních sítích: