Za fyzickou a duševní pohodou stojí hormony, jmenovitě třeba dopamin. Co se s vaším tělem děje, když ho máte málo, a jak se jeho produkce dá (šetrně a bezpečně) navýšit?
Dopamin funguje jako chemický posel mezi neurony, který ovlivňuje pohyb, paměť, náladu, spánek i chování. Reguluje také centra odměny a potěšení ve vašem mozku. Díky němu se můžete cítit šťastně a vesele. Nebo právě naopak. Nízké hladiny dopaminu snižují nadšení a motivaci – pro cokoli a všechno. To ostatně potvrdil výzkum americké Brownovy univerzity (1).
Stojí to vůbec za námahu?
Tým, spoluvedený doktorem Michaelem Frankem, provedl řadu experimentů k posouzení role dopaminu v motivaci a z tohoto důvodu sledoval 50 lidí ve věku 18 až 43 let. Vědci nejprve měřili hladiny přirozeného dopaminu v organismu účastníků a následně všechny dobrovolníky požádali, aby si vybrali mezi řadou paměťových úloh s různou obtížností.
Tým zjistil, že jedinci s vyššími hladinami dopaminu s větší pravděpodobností volí obtížné duševní úkoly, respektive aktivněji čelí výzvám (1). Tento hormon je tedy v několika ohledech žádaný. Ptáte se, jak jeho hladinu přirozeně navýšit? Na výběr máte hned z několika možností.
Dostatečně spěte
Kvalitní spánek je pro zdraví naprosto nezbytný. Během noční regenerace kromě jiného dochází k produkci dopaminu, tak se ujistěte, že jí máte dostatek. Spát choďte vždy ve stejnou hodinu, a to i o víkendech, ve večerních hodinách se vyhýbejte kofeinu a těžkým, mastným jídlům.
Rozhýbejte se
Pravidelným pohybem prospíváte nejen fyzickému zdraví. Vždyť cvičení je nesmírně prospěšné i pro váš psychický stav. Pomáhá také při zvyšování hladiny dopaminu. Chce to ale aspoň 30 minut fyzické aktivity denně.
Zdravě jezte
Potraviny s vysokým obsahem tyrosinu, jako jsou mandle, vejce, ryby, sója, banány, fazole, dýňová a sezamová semínka či kuřecí maso, jsou zvláště prospěšné pro zvýšení hladiny dopaminu. (Tyrosin je aminokyselina, která je nezbytná pro produkci mozkových chemických látek nebo neurotransmiterů.)
Vyhýbejte se stresu
Stres v těle páchá hodně škody. Stojí za průjmem, zácpou, nespavostí, obezitou, ale i cukrovkou, vysokým krevním tlakem a depresí. Snižuje totiž produkci dopaminu. Nedejte mu šanci, aby vás převálcoval, stres kroťte meditací, cvičením nebo relaxačními masážemi.
Zdroje: (1) www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/dopamine-affects-how-brain-decides-whether-goal-worth-effort, www.wikipedia.org, www.healthshots.com
Sledujte nás na sociálních sítích: