Barvy ovlivňují mnoho oblastí lidského života, třeba náladu, produktivitu a kreativitu. Které používat, abyste při práci nebo studiu podávali ty nejlepší výkony? Ani červené se nemusíte bát!
Pracovny a kanceláře by měly být uzpůsobeny tak, aby povzbuzovaly k aktivitě a činnosti. A k tomu se využívají právě barvy. Intenzita každé z nich je ale nesmírně důležitá. Pamatujte, že vysoká intenzita smysly stimuluje, zatímco nízká naopak uklidňuje (1).
Žlutá
Žlutá je emocionální barva. Představuje kreativitu, přátelskost, optimismus a sebevědomí. Pokud chcete povzbudit pozitivitu, kreativitu a štěstí, je pro vás vhodným kandidátem (1).
Modrá
Modrá se považuje za intelektuální barvu. Představuje důvěru, logiku, komunikaci a efektivitu. Modrou používejte jako primární barvu v kancelářských prostorách, které vyžadují soustředění a psychickou zátěž (1).
Zelená
Zelená se osvědčila jako skvělá barva v kancelářích, ve kterých lidé pracují dlouhé hodiny. Představuje harmonii, přírodu a vitalitu. Nemáte-li možnost začlenit ji do interiéru, dívejte se z okna – v pravidelných intervalech. Pouhý pohled do zeleně zvyšuje potěšení z práce a naopak snižuje pracovní vypětí (a ulevuje bolavým očím) (1).
Červená
Barva krve a sexu. To je červená. Představuje odvahu, sílu a vzrušení. Je to skvělá barva pro použití v oblastech pracoviště, které vyžadují fyzickou námahu. K těm patří třeba hasiči, záchranáři, ale i skladníci (1).
Fialová
Fialová je často spojována s duchovnem nebo luxusem. Může podporovat hluboké rozjímání. Fialová barva má různé účinky na mysl a tělo, včetně povznesení ducha, uklidnění mysli a nervů, vytvoření pocitu spirituality a povzbuzení představivosti a kreativity. Je ale nutné používat ji opatrně a zvolit správný odstín (1).
Oranžová
Oranžová se často spojuje s jídlem a teplem, a proto je přirozenou volbou hlavně v kuchyních. Při správné aplikaci je to ale také zábavná barva, která se hodí do neformálních kanceláří. Barva podporuje omlazení, pozitivismus a optimismus. Oranžová povzbuzuje a podporuje motivaci během náročných časů (1).
Zdroje: názory autora, (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4383146/
Sledujte nás na sociálních sítích: