Radujete se z toho, že vám zbyl opalovací krém z loňské letní dovolené, tak ho letos nemusíte kupovat? Počítejte ovšem s tím, že dlouhým a možná i nevhodným skladováním zřejmě utrpěla nejen jeho konzistence, ale i ochranná schopnost.
Sluníčko už zase ukazuje svoji sílu a ochrana před ultrafialovým zářením je žhavým tématem. Doslova! Ostatně, neříká se snad, že používání opalovacího krému je naprostou nutností, protože významně snižuje riziko rakoviny a zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky i tvorbě vrásek (1)? Krém, co vám zbyl z předešlého roku, ale raději vyhoďte. A výčitky ohledně neuváženého plýtvání nechte stranou!
Co je staré, není v kondici
Stejně jako není dobré užívat léky s prošlou lhůtou spotřeby, není dobré využívat ani opalovací krém. Ten je v podstatě volně prodejným lékem a takto by se na něj také mělo pohlížet. Slyšeli jste o tom, že „trvanlivost“ těchto prostředků bývá zhruba tři roky, tudíž si myslíte, že není absolutně žádný důvod k obavám (2)? Jak se to vezme.
Opatrnost je na místě. Vždycky a všude
Opalovací krém je obecně navržený tak, aby ve své původní síle vydržel přibližně 36 měsíců. Hlavní podmínkou je ovšem správné skladování. Přílišné teplo a nadměrná vlhkost urychluje jeho rozklad, takže není ideální mít ho třeba v koupelně. Doporučuje se si každou sezonu raději koupit nový, protože se jeho obsažené složky mohou skutečně zkazit (2). Jakmile se tak stane, čemuž napovídá nezvykle tekutá konzistence a mnohdy i podivná vůně, pochopitelně se snižují ochranné vlastnosti. Tím se vaše pleť ocitá v nebezpečí, neboť ji sluneční paprsky mohou snadno poškodit,“ dodává jmenovaná expertka s tím, že byste se na tento přípravek měli dívat jako na jídlo. Také byste snědli něco, co vám v zásobách leží načaté už několik měsíců? Odpovězte si sami…
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S003961090200186X?via%3Dihub, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6978633/
Sledujte nás na sociálních sítích: