Tipnete si, kolik párů ponožek se ročně vyrobí? Je to okolo 20 miliard ponožek. To je slušné číslo, že? Aby ne, ponožky jsou totiž nezbytnou součástí každodenního života většiny lidí a jsou navrženy pro celou řadu různých využití. Samotná výroba ponožek ušla dlouhou cestu, od designu a použitých barviv až po různé typy vláken nacházejících se v každé použité tkanině.
Jaké tkaniny jsou tedy nejlepší a jaké naopak nejhorší pro výrobu ponožek? Ponožky se běžně vyrábějí ze směsi více materiálů, přičemž každý slouží k jinému účelu.
Každodenní nošení
Vhodné materiály pro denní nošení jsou 100% bavlna, směs bavlny a polyesteru, bambus či spandex. Naopak se vyhněte materiálům jako kašmír, vlna či angora. Ponožky z vlny totiž mohou vaše chodidla zbytečně přehřívat, nemluvě o složité údržbě ponožek, které se nesmějí prát při vysokých teplotách ani sušit v sušičce, z čehož vyplývá, že je prostě nemožné je používat ke každodennímu nošení (1).
Běh
Pro běh se nejlépe hodí bambus a polyester. Vyhněte se 100% bavlně, která nedokáže tak rychle schnout. Málokdo si totiž při výběru ponožek uvědomuje, že bavlna velmi snadno absorbuje vlhkost, což může vést ke tření a podráždění kůže při dlouhodobém nošení (pokud máte ponožky vlhké od potu). Bavlněné ponožky fungují nejlépe pro každodenní použití s neformálními botami nebo teniskami. Pokud se plánujete fyzicky namáhat nebo očekáváte, že se vám budou více potit nohy, ponožkám z bavlny se zkrátka vyhněte obloukem (2).
Sportovní
Materiál ponožek vhodných pro sport je podobný jako u běhu, tedy bambus, polyester, nylon a spandex. I zde se vyhněte bavlně! Co se polyesteru týče, zde si uvedeme, že se sice jedná o umělý materiál, ovšem jedná se o materiál robustní a odolný, což z něj dělá skvělou volbu pro použití ve sportovních ponožkách. Ačkoli samotný polyester není pro ponožku ideálním materiálem, v kombinaci s jinými materiály vám může prokázat skvělou službu.
Polyester totiž skvěle snáší tření, nesmršťuje se, dobře drží tvar, rychle schne a je odolný vůči skvrnám. Tudíž do směsi s bavlnou, bambusem či jinou přírodní tkaninou vnese přesně to, co by v ní jinak chybělo. Pozn.: Ponožky vyrobené pouze z čistého polyesteru nejsou vhodné v žádném případě, na žádnou činnost v žádném vesmíru. Vhodný je pouze a jen jako příměs (2).
Turistika a outdoorové aktivity
Při turistice vám skvěle poslouží materiály jako: vlna, bambus, polypropylen. Bambus je velmi savý materiál, dokáže velice efektivně odvádět vlhkost a pot prostřednictvím kapilárního působení, tudíž udržuje vaše nohy dlouhodobě v suchu a teple. Jedná se rovněž o skvělý tepelný regulátor, který vás udrží v teple v chladnějších dnech, a naopak ochladí v teplejších dnech. Jako bonus navíc obsahuje přírodní antimikrobiální činidlo, které pomáhá předcházet množení bakterií a následnému zápachu nohou. Nevhodný materiál pro turistiku je naopak polyester (2).
Zimní počasí
V chladnějších teplotách zase oceníte vlnu a polypropylen. Vlna je totiž vynikající izolant a udrží vaše nohy v teple i za mrazivého počasí. Navzdory své tepelné izolaci je však prodyšná, absorbuje vlhkost lépe než jiné tkaniny a díky rychlému odvodu vlhkosti zabraňuje tomu, aby vaše nohy byly ve vlhkém prostředí (2).
Polypropylen je v tomto případě možná trochu překvapivý, nicméně využití tohoto materiálu je při výrobě ponožek stále oblíbenější, protože je voděodolný. Jedná se o syntetický materiál, který se skvěle čistí a je prodyšný. Nesmí se však sušit s použitím vyšších teplot, vzhledem k nízkému bodu tání. Polypropylen se často používá jako základní vrstva při výrobě oděvů, aby tkanina získala nepromokavé vlastnosti a zlepšila se schopnost odvádět vodu na vnější povrch a umožnit její odpařování (2).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7171460/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746162/
Sledujte nás na sociálních sítích: