Učení je velmi individuální proces, ve kterém je každý jiný. Klíčové při učení je to, jako formu preferujeme a jak nejlépe získáváme znalosti. Ať už ve škole nebo v práci – učení je součástí našeho každodenního života. Takže: Jaký jste žák?
Možná si vzpomenete na své dětství nebo to právě prožíváte u svých dětí – učení. Ze zkušenosti víme, že čím více času trávíme u učení neznamená, že se také více naučíme. Rozhodujícím faktorem totiž není, jak dlouho se učíme, ale jak přesně!
Někdo se učí nazpaměť, někdo si látku musí zopakovat vlastními slovy. Jiní chápou souvislosti pomocí obrázků a další potřebují vlastní zkušenost nebo praktické příklady. Každý zkrátka používá mozek jinak.
Už v roce 1638 Jan Amos Komenský povzbuzoval lidi, aby při učení používali co nejvíce smyslů, ale ty, které vyhovují se liší člověk od člověka.
Čtyři typy studentů
Každý typ učení má své vlastní preference. Zpravidla se jedná o směs všech, ale u každého z nás jeden převažuje více nad ostatními.
Typ sluchový
Sluchový typ se učí velmi dobře, pokud může nové znalosti vnímat sluchovými vjemy. Na přednáškách, během rozhovoru a na frontální výuce si takový typ studenta zapamatuje nejvíce. Při psaní pomáhá sluchovému žákovi, pokud si nejdříve všechno zformuluje ve své hlavě, než dá své myšlenky na papír.
Typ vizuální
Vizuálnímu typu vyhovuje si studijní materiál přečíst nebo prohlédnout. Při učení pomáhá infografika, obrázky, myšlenkové mapy, učební plakáty a videa. Pokud znalosti předává učitel, je pro vizuální typ snazší si látku zapamatovat, pokud mluvčí hodně gestikuluje a používá silný jazyk.
Typ motorického učení
Ve srovnání s typem sluchového a vizuálního učení je typ motorického učení rád aktivní v samotném procesu učení. Nepřebírá pasivní roli, ale chce sám vést, pozorovat a zkoušet nové procesy. Kvůli „nutkání“ být aktivní je pro takového člověka obtížné sedět u stolu delší dobu – chce se hýbat a učinit „tupé učení“ dynamickým.
Komunikativní typ učení
Aby se takový typ naučil, je pro něj nutná konverzace a výměna s ostatními. Proto se také nejlépe učí ve skupině, při diskusích a brainstormingu. Diskutováním a vysvětlováním se komunikativní typ utvrzuje ve svých znalostech.
Pokud stále tápete a nevíte, který způsob učení je pro vás nejvhodnější, pak je nejlepší vyzkoušet postupně všechny. Pokud budete svůj způsob znát, budete se učit mnohem efektivněji.
Zdroj: názory autora, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2690881/
Sledujte nás na sociálních sítích: