Krátkozrakost, bolesti zad nebo přibírání na váze? I za to prý lze „poděkovat“ četbě knih. Na stranu druhou ale prodlužuje život a normalizuje krevní tlak. Máme si tedy vybrat, co je nám milejší?
Ať už je to jídlo, pití nebo nějaká činnost, měli bychom si asi zvyknout na to, že odborníci danou věc doporučují a záhy přijdou s názorem, že není tak prospěšná, jak se domnívali. Jedním takovým příkladem je i čtení knih. Jak je to s jeho pozitivy a negativy?
Mozek jako v bavlnce
Studie z roku 2013 odhalila, že četba zvyšuje mozkovou konektivitu, a to zejména v té časti mozku, která reaguje na fyzické vjemy, jako je například bolest. Ponoření se do děje fikce, románu i detektivky také přispívá k upevňování paměti, přičemž podporuje empatii i schopnost komunikace. Dále předchází kognitivnímu poklesu, jenž zvyšuje riziko demence i Alzheimerovy choroby. Výzkum publikovaný v magazínu Journal of College Teaching & Learning poukazuje zase na skutečnost, že čtení snižuje krevní tlak, upravuje srdeční frekvenci a tlumí stres, a to podobně jako jóga. V jeho souvislosti se často zmiňuje i zkvalitnění spánku a delší životnost.
Jdu do knihovny. Mám dva roky k dobru!
Ano, ač je to možná i nevíře, zmíněný koníček prý může prodloužit lidskou existenci o celé dva roky. Naznačují to závěry amerického průzkumu, do něhož bylo zahrnuto 3 635 respondentů. Na jeho základě experti tvrdí, že zapálení knihomolové odpůrce „duševní stravy“ přežívají v průměru o 24 měsíců, protože vykazují sníženou pravděpodobnost chronických chorob. To by však nebyli odborníci, aby si na tomhle „elixíru“ nenašli nějaké mouchy.
Musím k očnímu a nějak přibírám
Protože četbu lze v pohybu uskutečnit jen stěží, objevují se názory, že čas strávený sezením a nicneděláním nahrává nadváze. Nevhodná poloha a zátěž krční páteře prý také způsobuje problémy se zády, nedostatečně osvětlené stránky zase krátkozrakost. Na další negativa knih si ještě počkáme, jistě se ještě nějaká objeví…
Zdroje: wizbuskout.com, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6245064/, researchgate.net/publication/229431397, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3868356/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24091705/
Sledujte nás na sociálních sítích: