Ucpaný nos není důvodem k radosti – nikdy. Stojí v pozadí nějaká nemoc? Nutně to tak nemusí být. Zkontrolujte, jak spíte, a taky proveďte těhotenský test!
Za podrážděním a zanícením nosní tkáně nestojí jenom bakterie a viry. Důvodů, proč se probouzíte s ucpaným nosem, je hned několik.
Suchý vnitřní vzduch
Vzduch s malou vlhkostí často podporuje stimulaci hlenu. Pořiďte si vlhkoměr/teploměr a sledujte aktuální hodnoty. Za ideální se považuje vlhkost 40 až 50 procent. To pomáhá udržovat nosní výstelku hydratovanou, eliminuje se nadměrná produkce hlenu. A jak vzduch zvlhčit? Použijte klasické ultrazvukové zvlhčovače, vsaďte na rozprašovače, vodou postříkejte záclony, v ložnici sušte prádlo.
Alergie – na cokoli
Není žádným tajemstvím, že sezonní alergeny, jako je pyl nebo tráva, vám nemusejí sedět. Ovšem i soukromá ložnice je semeništěm dráždivých látek, konkrétně roztočů, chlupů domácích mazlíčků i plísní. Mnoha lidem také vadí osvěžovače vzduchu, čisticí prostředky, prací prášky či cigaretový kouř, který dráždí dýchací cesty. Pokuste se odhalit konkrétní příčinu.
Refluxní choroba jícnu
Problémy s rýmou nebo pokašláváním jsou často způsobeny refluxní chorobou jícnu, protože vracející se žaludeční šťávy dráždí nejen jícen samotný, ale i oblast krku a nosní mandle. To se může projevit právě ucpaným nosem. Máte-li podezření, že je to zrovna váš případ, vyhýbejte se jídlům, které reflux spouštějí, nejezte později než tři hodiny před spaním a vypodložte si horní polovinu těla polštářem tak, abyste neleželi. Když už jsme u toho spánku, pohlídejte si i další věc.
Spaní na zádech
Pokud se probouzíte s ucpaným nosem, bez dalších varovných příznaků, třeba jako bolesti kloubů a svalů nebo horečky, může být na vině poloha ve spánku. Když rutinně ležíte na zádech, do hlavy a nosu vám proudí více krve. Pokuste se co nejčastěji odpočívat na levém boku. Tato pozice ulevuje srdci, zlepšuje jeho funkci a snižuje tlak na oběhový systém.
Léky
Medikamenty používané k léčbě vysokého krevního tlaku, erektilních dysfunkcí a depresí, ale také perorální antikoncepce, a dokonce i volně prodejné léky proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen, přispívají k chronickému přetížení nosních dutin. Proberte to se svým lékařem. V některých případech si můžete nechat upravit dávkování nebo vyzkoušet jiný lék.
Těhotenství
Podle statistik si jedna z pěti těhotných žen stěžuje na ucpaný nos, za což mohou těhotenské hormony. Kouření nebo citlivost na prach tento problém ještě zhoršuje.
Zdroje: livestrong.com, mojezdraví.cz, wikipedia.org
Sledujte nás na sociálních sítích: