Víte, od koho dostáváte tu nejtvrdší kritiku? Správně – většinou sami od sebe! Naučte se jednat se sebou spravedlivěji.
Existují dobré a špatné zprávy. Tak nejdříve ta špatná: Pokud vás trápí vlastní sebekritika, jste za ni primárně zodpovědní pouze vy. Že vás k tomu vychovali? Že když chcete něčeho dosáhnout, musíte být sebekritičtí? To jsou jen berličky, abyste neviděli, jak vás sebekritika táhne dolů.
Dobrá zpráva ale je, že pokud jste za sebekritiku zodpovědní pouze vy, pak jste to zase jen vy, kdo to může změnit. Asi tušíte, že stejnou skutečnost můžeme hodnotit a vnímat dvěma způsoby…
Obvykle příliš tvrdá sebekritika
Sebekritika sama o sobě není špatná. Pozorování a analýza vlastního chování a odvození pozitivních předsevzetí do budoucna je vlastně docela rozumný proces. Ve skutečnosti ale obvykle hodnotíme sami sebe příliš tvrdě – a ani nemáme obhájce. A bohužel s každým naším úspěchem jsme k sobě tvrdší a ničivější…
Málokdy spravedlivá
Posuzovat se objektivně je prakticky nemožné – a to nám ztěžuje být k sobě fér. Vždy budeme mít tendenci „zlepšovat“ sami sebe, proto vnímáme naše chyby a slabiny více než úspěchy. Kromě toho mám na sebe mnohem vyšší nároky než na ostatní. Vnitřní nebo vnější tlak na výkon a společnost, která tvrdí, že „samochvála smrdí“, se tak jen přidávají…
(Zlo)zvyk
Pokud pravidelně cvičíme mozek, odpovídající mozku se posilují a vyvíjí se potřebná spojení. Pokud si pravidelně říkáme „dnes jsi udělal málo“ nebo „jsi příliš pomalý“, stane se přesně to samé. Čím častěji používáme sebekritické mozkové dráhy, tím stabilnější, silnější a zřejmější se stávají. A nakonec se sebekritika dříve nebo později stává jakýmsi zvykem.
Jak se jí zbavit
Ale nebojte se! Stejně jako můžeme změnit naše návyky, můžeme dostat pod kontrolu i naši sebekritiku. Aktivací jiných spojení v našem mozku, takových, která jsou často podceňována – sebechválou.
Nejlepší způsob je pomocí triku čištění zubů. Pokaždé, když si budete čistit zuby, zaměřte se na něco, co se vám na sobě líbí, v čem jste dobří nebo co jste udělali dobře – vaše krásné vlasy, váš brilantní humor, čistý a uklizený byt nebo že jste vydrželi těžký pracovní den.
Ať už vás za ty dvě minuty napadne cokoli, je to v podstatě vaše činka, kterou trénujete mozek. Můžete si najít i jinou činnost než čištění zubů – důležité je, abyste ji dělali každý den a zvykli si tak vidět své silné stránky a přednosti pravidelně.
Zdroj: názory autora, https://positivepsychology.com/self-compassion-5-steps/, https://www.unyp.cz/news/attacking-self-attacking-and-self-criticism-therapy-developing-compassionate-mind
Sledujte nás na sociálních sítích: