Každý má občas špatnou náladu, i když ani třeba netuší proč. Většina puberťáků má špatnou náladu dokonce i několik let. Ani vědcům se dosud nepodařilo zjistit, jak špatná nálada vzniká a jak se jí definitivně zbavit. Výzkumem mozku se však zjistilo, jak se alespoň vyhnout tomu nejhoršímu…
Špatná nálada zasahuje do myšlení
Mozek se skládá z různých částí s různými oblastmi odpovědnosti a kompetencí, které obvykle působivě spolupracují, ale občas jdou proti sobě. Jedna z těchto částí se nazývá „prefrontální kůra“ neboli „čelní lalok“ a je z velké části zodpovědná za to, co bychom mohli nazvat vědomým myšlením a analýzou – například vkládání vjemů do slov, plánování budoucnosti, přemýšlení o důsledcích…
Ve srovnání s jinými oblastmi mozku je výkon čelního laloku směšný, přesto mu vděčíme za vše, co potřebujeme k životu. Ale pokud máme špatnou náladu, je naše prefrontální kůra zaneprázdněná odrážením negativních pocitů a její výkon v jiných oblastech klesá. Protože není dostatečně k dispozici, dalo by se říci, že všechna důležitá rozhodnutí byste měli dělat jen v dobré duševní kondici – dobré náladě. A kterým věcem se rozhodně vyhnout?
Nedávejte výpověď v práci
Dokonce i když se zdá, že vaše špatná nálada má s vaší prací jistou souvislost, měli byste se rozhodnout až tehdy, když bude vaše prefrontální kůra zase v nejlepší kondici. Ačkoli při rozhodování hrají roli i další oblasti mozku, čelní lalok je zodpovědná za dlouhodobé důsledky.
Neřešte žádné konflikty
Samozřejmě jsou konflikty mezi přáteli živnou půdou pro špatnou náladu, řešit je, když už špatnou náladu máte, je vysoce kontraproduktivní. Pokud náš čelní lalok funguje, jak má, dokážeme lépe posoudit účinek našich slov a nereagovat impulzivně.
Neperte „špinavé prádlo“ před kamarády
Co platí pro přátelství, platí i pro vztah – se špatnou náladou je pravděpodobnost sporu mnohem vyšší než to, že nějaký problém vyřešíte. A speciálně to platí na situace, kdy jste s partnerem ve společnosti přátel nebo rodiny a vy se pod tíhou špatné nálady rozhodnete všechny problémy řešit – teď a tady…
Nepouštějte se do ničeho nového
Každodenní starosti vyřešíme poměrně dobře i se špatnou náladou, protože si vzorce jednání neukládáme v prefrontální kůře. Pokud se však dostanete do zcela nové situace, potřebujete stoprocentní výkon čelního laloku k tomu, abyste se s ní vyrovnali.
Protože prefrontální kůru potřebujeme téměř neustále, je dobré se držet v duševní kondici co nejčastěji. Na druhou stranu existují činnosti, u kterých příliš přemýšlet nepotřebujete…
Zdroj: názory autora, https://www.scientificamerican.com/article/how-your-moral-decisions-shaped-by-mood/, https://www.researchgate.net/publication/229772709_Mood_effects_on_decision_making_strateges
Sledujte nás na sociálních sítích: