Plánujete nějaký novoroční pobyt nebo návštěvu příbuzných, konečně si zamluvíte termín na wellness proceduru, kterou jste dostali k narozeninám. Už teď se ale děsíte, že se zase nevyspíte. Spánek mimo domov vám totiž způsobuje problémy. Proč se to děje a jak se bezesným nocím vyhnout?
Odvrácená strana cestování se podepisuje na fyzické i psychické stránce. Pokoj pro hosty může být nesmírně útulný a tichý, povlečení extra voňavé a měkké, lokalita úžasná a uklidňující. I tak ale nemůžete oka zamhouřit. „Když lidé spí mimo domov, často mají potíže s iniciací a udržením spánku,“ říká Kathryn Williams, certifikovaná specialistka na spánek z ProMedica Physician Group v Ohiu.
Noc jako z hororu
Tato odbornice dodává, že tělo i mysl vyžadují dodržování navyklých vzorců chování a touží po známých rituálech a prostředí. Vybočení ze stereotypu narušuje přirozené rytmy těla a obecně znervózňuje.
Kombinace pobytu v novém prostředí a rutinních činností dělá z každého výletu, služební cesty nebo pobytu u příbuzných skutečnou výzvu. Odborníci se přitom shodují, že první noc spánku je obvykle nejhorší. Říkají tomu „first-night effect“, tedy efekt první noci, kdy jedna polovina našeho mozku zůstává vzhůru, aby nás chránila před potenciálními hrozbami. Tělu pak může trvat i několik dní, než se nový podmínkám přizpůsobí. Naštěstí existuje spousta věcí, které dají udělat, aby se situace zlepšila.
Napodobujte své známé prostředí
V první řadě jezte lehká jídla a přes den pijte hodně tekutin. K večeru již nápoje omezujte, ať vás to nenutí několikrát za noc vstávat. Omezte alkohol, ulehčíte svému metabolismu a tělo bude moci snadněji relaxovat. Pokud dopředu víte, kde budete bydlet, pokuste se pokoj přizpůsobit vašim potřebám. Ujistěte se, že postel je ve stejném postavení jako doma, na noční stolek položte fotografii, se kterou večer usínáte a ráno vstáváte. Lze použít i vlastní povlečení. Čím víc se přiblížíte imitaci své ložnice, tím lépe.
Soustřeďte se na teplotu v místnosti
Ložnice v noci musí být chladná, jedině tak tělo zůstane ve fázi regeneračního hlubokého spánku. Zkontrolujte termostat, pro klidný a kvalitní odpočinek jsou vhodné teploty mezi 17 a 20 °C.
Minimalizujte hluk
V cizím prostředí rozptyluje každý zvuk. Slyšíte spadnout dokonce i hřebík! V případě, že je otravné pískání, troubení, vrzání nebo cinkání skutečným problémem, přehlušte nežádoucí zvukovou kulisu pomocí aplikace s bílým šumem. V telefonu si pusťte šumění moře, déšť, zvuk lesa a podobně. Selže-li úplně všechno, sežeňte si špunty do uší (ostatně, právě ty radši všude vozte s sebou). Nejlepší jsou ty silikonové.
Plánujte na další den
Před spaním si sesumírujte plán na další den. Experti na spánek říkají, že je to lepší než počítání oveček. Mozek, jakmile dostane informaci, co příjemného ho čeká, snadněji vypne. Vždy se tedy pokuste soustředit na pozitivní věci.
Zdroje: cookinglight.com, wikipedia.org
Sledujte nás na sociálních sítích: