Pořád si kupujete nové a nové šampony, které slibují objemný účes? Co když mají přesně opačný účinek a hříva kvůli nim naopak řídne? Důvodem jsou v nich obsažené sulfáty a parabeny!
Nejen ženy si na svém účesu hodně zakládají, i pro muže je zdravá a hustá hříva symbolem přitažlivosti. Žádný div, že když vlasy vypadávají až moc, může to obě pohlaví nepříjemně zaskočit. Proč se to děje? Seznam obvyklých příčin zahrnuje hormonální výkyvy, chronický stres, nutriční nedostatky spojené se špatnou životosprávou i onemocnění štítné žlázy. Řídnoucí kštice může souviset také s užíváním či náhlým vysazením některých léků, jako je třeba hormonální antikoncepce. Ale ono to není všechno. Co když vás o vlasy připravuje šampon, který používáte? Možné to je. A zřejmě nepomůže ani změna značky…
Víte, co si dáváte na hlavu?
Na fakt, že běžně dostupné kosmetické produkty obsahují hodně kontroverzní látky, upozorňují odborníci už pěknou řádku let. Smutnou pravdou tedy je, že pokud ten či onen šampon nestojí na výhradním přírodním složení, nalézají se v něm i pochybné chemikálie. Ke kterým se vědecká pozornost směřuje nejčastěji?
Sulfáty se s ničím nepářou
Pokud jste v hodinách chemie nedávali pozor, je třeba sdělit, že sulfáty jsou čisticí pěnivá činidla. Jejich úkol je tedy jasně daný – mají pokožku hlavy zbavit nečistot i přebytečného mazu. Problémem je však to, že jinak zvané sírany si při vykonávání své práce nepočínají příliš šetrně a očistu berou hodně „z gruntu“. Kvůli tomu narušují přirozenou ochrannou bariéru vlasů, což je zanechává suché a lámavé – tím k nadměrnému vypadávání přispívají.
Úhlavní nepřátelé hormonů parabeny
Další nepříliš vítanou složkou bývají parabeny, které plní funkci konzervantů. Zabraňují růstu škodlivých bakterií a plísní, proto se s nimi příliš nešetří. Bohužel se dávají do souvislosti s četnými zdravotními komplikacemi, a to včetně hormonální nerovnováhy. Jak již bylo zmíněno v úvodu, výkyvy hormonů patří mezi ukázkové příčiny řídnoucího účesu. Parabeny tedy mohou nadělat víc škody než užitku! A spolu s nimi i pranýřovaný diethanolamin a triethanolamin. To jsou chemikálie, které vlasům kradou keratin, přičemž je celkově oslabují. Už odcházíte do koupelny prostudovat složení vašeho šamponu?
Zdroje: lasercap.com, ewg.org,https://www.lordhair.com/blog/chemicals-products-cause-hair-loss/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/hair-growth-products
Sledujte nás na sociálních sítích: