Vánoce na gauči s cukrovím a pohádkami? Také možnost, ale poté bude za rohem číhat leden a jeho nemilosrdná a často těžko splnitelná novoroční předsevzetí. Abychom se po svátcích nebáli stoupnout na váhu, zvolme raději jejich aktivní prožití. Člověk přece není medvěd, aby v zimě uléhal ke spánku, a proto je důležité i během adventu myslet na pravidelný pohyb.
Nebojme se začít – každá aktivita se počítá
Pokud nejste vášniví sportovci, nikdo po vás nemůže chtít během svátků heroické fyzické výkony. Ty však nejsou nutné, stačí si pohyb rozmyslet a rozplánovat a rozhodně se ho v průběhu prosince nevzdávat. Fyzickou aktivitu představuje veškerý náš pohyb během dne. „Prvním krokem může být netlačit se kvůli dárkům v přeplněných nákupních centrech, ale projít se po obchodech ve městě. Pokud si pak dojdete domů pěšky a vyběhnete si schody bez použití výtahu, máte za sebou příjemnou procházku, splněnou povinnost, a dokonce jste spálili v průměru přes 2 000 kJ,“ vysvětluje Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. Podobné je to i s předvánočním úklidem. Nemusí představovat drama a stres, lze se na něj dívat i z té pozitivní stránky. „Při hodině mytí oken spálí lidské tělo například kolem 1 200 kJ za hodinu, u umývání nádobí je to kolem 800 kJ a při luxování pak přes 1 000 kJ,“ doplňuje Gabriela Knosová.
Pohyb s dětskou radostí
Pro udržení váhy a zachování si cvičebních návyků však pouhý úklid a nakupování rozhodně nestačí. Vánoční svátky však často netrávíme ve svém běžném prostředí, odjíždíme z města a dostupnost našich oblíbených sportovních center se nám tak komplikuje. Z tohoto důvodu je nutné fyzické aktivity přesunout ven, do přírody. Je to ideální příležitost pro oprášení starých sáněk, zdokonalování techniky stavění sněhuláků, pro drsnější nátury pak pro pořádnou koulovačku. „Pohyb na čerstvém vzduchu nám nepomáhá pouze fyzicky, ale také psychicky. Věřte, že celodenní polehávání u televize nás unaví mnohem víc, než několik hodin v přírodě. Často na to však přicházíme až po probděné noci s plným břichem,“ konstatuje odbornice Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.
Zimní sporty pro každého
Které zimní sporty jsou pro naše tělo nejlepší? Na to neexistuje správná odpověď, měli bychom si vybírat podle sebe a úplně nejlépe zkombinovat v průběhu svátků několik aktivit dohromady. Kromě již zmíněných dětských radostí se určitě doporučují svižné procházky zasněženou krajinou. Chůze je jedním z nepřirozenějších pohybů a dá se bez ohledu na počasí provozovat téměř kdekoliv. Tuto aktivitu dokonce doporučila Světová zdravotnická organizace jako nejlepší prostředek k redukci tělesné hmotnosti. „Procházka by měla trvat minimálně půlhodiny (za tu dobu spálí tělo kolem 1 300 kJ), dobu můžeme postupně zvyšovat a důležité je především dosažení a udržení zvýšené tepové frekvence. Vedle klasické svižné chůze existuje i tzv. nordic walking, při kterém se používají hole a díky nim se zatěžují svaly rovnoměrně,“ říká Gabriela Knosová.
Mezi klasické zimní sporty bezesporu patří bruslení. Jakmile se dostane teplota na několik dní pod bod mrazu, objeví se kolem nás mnoho vhodných sportovních ploch. Využít se dají samozřejmě i umělá kluziště a sportovní haly. „Při rychlejším bruslení spálíte srovnatelné množství kilojoulů, jako při běhu a nezatěžujete si při něm tolik klouby. Ideální je, bruslit podobným způsobem, jako na in-line bruslích – odrážet se do boku – tím zpevníte nohy a hýždě jako v žádném jiném sportu,“ radí Gabriela Knosová.
Zapomínat bychom také rozhodně neměli na lyžování. Pro účely hubnutí je nejlepší běh na lyžích, který představuje více aerobní druh pohybu a zapojuje se do něj velký počet svalů lidského těla. „Běžkování považuji za nejvhodnější volbu mezi zimními sporty. Posilujete při něm srdce a také téměř celý svalový aparát, což je v redukčním režimu ideální. Pokud běháte intenzivně v těžkém terénu, vaše tělo za hodinu spálí více než 5 000 kJ,“ podotýká Gabriela Knosová. Jinak to funguje při sjezdovém lyžování, případně u stále oblíbenějšího snowbordingu. U těchto aktivit velmi záleží na době, kterou opravdu strávíte aktivně na svahu, nikoliv ve frontě či na vleku. Dále je rozhodující i terén a vaše sjezdová rychlost – čím těžší terén a vyšší rychlost, tím je to samozřejmě lepší. Efektivně se posilují hýžďové svaly a nohy, ovšem dobrý pozor bychom si měli dávat na nadměrné zatížení našich kloubů.
V zimě je mnoho příležitostí, jak si aktivně odpočinout a současně zlepšit fyzičku a udělat něco pro své zdraví. A Vánoce jsou ideálním obdobím, kdy se do toho můžeme pustit s celou rodinou! A pokud se přece jen necháte cukrovím zlákat častěji, než je zdrávo, nezoufejte – pořád je tu leden a jeho předsevzetí. „Leden je ideálním obdobím pro začátek redukčního programu, jelikož se startem nového roku máme mnoho plánů a zhubnout je jedním z nich. Pod vedením odborníků na výživu a pohyb, kteří vás bude soustavně motivovat, si pak můžete být jisti, že do plavek budete opět krásně štíhlí,“ dodává Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.
TIP Bety: Chcete poradit, jak začít hubnout v zimních měsících? Nevíte, jak si správně sestavit zdravý jídelníček? Poraďte se zdarma s naší výživovou poradkyní Gabrielou Knosovou!
Sledujte nás na sociálních sítích: