Jakkoli se celosvětově vědci i lékaři snaží ochránit nás všechny před covidem, naše zdraví máme ve svých rukou. Co můžeme tedy jako jednotlivci udělat, abychom riziko nákazy snížili na minimum?
Už druhým rokem kolují společností mýty a polopravdy o koronaviru samotném, ale i o jeho léčbě. Když se zeptáte lékařů, co dělat, abyste se možné nákaze vyhnuli, všichni se shodnou na jedné věci – připravit imunitní systém. A jak na to?
Větrejte
Větrání je důležité kvůli přísunu čerstvého vzduch, ale i abyste se zbavili nahromaděných virů a bakterií, které se u vás doma usazují. Proto několikrát denně otevřete okna a dveře a pořádně vyvětrejte!
Pohyb na čerstvém vzduchu
Choďte každý den alespoň na půl hodiny ven – na procházku nebo lehký sport. Sportem posílíte zdraví a zvýšíte svoji obranyschopnost.
Pijte dostatek tekutin
Sliznice mají tendenci se v suchém vzduchu vysušovat. Nebezpečí hrozí ale i venku – čím chladnější je totiž vzduch, tím sušší jsou sliznice, které jsou díky tomu náchylnější k usazování virů a bakterií. Proto je dostatek tekutin velmi důležitý.
Čerstvá zelenina a ovoce
Není nutné užívat vitamínové doplňky stravy, lepší je dát si každý den porci čerstvé zeleniny nebo ovoce. Doporučuje se jíst syrová jablka, pomeranče a lesní plody.
Spánek
Ukazuje se, že spánek má velký význam v boji s jakoukoli infekcí. Nedostatek spánku oslabuje imunitní systém, proto choďte spát včas a spěte hodně.
Dodržujte základní hygienické návyky
Základem je samozřejmě mýt si ruce – tak často, jak jen to bude možné. Abyste se zbavili virů a bakterií, doporučuje se mýt si je po dobu alespoň dvaceti vteřin. Vhodnější je ale dvakrát dvacet vteřin – prvních dvacet vteřin je na zbavení špíny, druhých na zbavení se bakterií a virů.
Mějte dobrou náladu
Dělejte všechno, co vám zvedne náladu. Protože pozitivní přístup k životu, optimismus, dobrá nálada a smích, má pozitivní vliv na imunitní systém. Strach a obavy nejsou dobré pro nás, ani pro naše zdraví.
Zdroj: my life, healthline
Sledujte nás na sociálních sítích: