Sepse – život ohrožující stav. Některým původcům sepse lze předcházet očkováním

Sepse má každoročně na svědomí miliony lidských životů (1). Navzdory medicínskému pokroku zůstává sepse velmi častou příčinou hospitalizace na jednotkách intenzivní péče. Právě proto je cílem Světového dne sepse, který si každoročně připomínáme 13. září, zvýšit povědomí o sepsi a rizicích s ní spojených.

Sepse, laicky známá jako „otrava krve“, je život ohrožující stav organismu – celková reakce organismu na infekci. Tato reakce je způsobena proniknutím patogenů nebo jejich toxinů do krve a z ní pak do celého těla. Následkem šíření infekce krví do celého těla dochází k postupnému selhávání životně důležitých orgánů. Nejzávažnějším projevem sepse je takzvaný septický šok. Sepse může potkat každého z nás, avšak mezi nejohroženější skupiny patří malé děti, senioři a chronicky nemocní jedinci.

Nejen rezavé hřebíky, nebezpečí představují také meningokoky a pneumokoky

V minulosti jsme si s rizikem „otravy krve“ spojovali především špinavé předměty, hřebíky, řezné a bodné rány – tedy onemocnění způsobené Clostridium tetani – tetanus. V České republice dnes proti tomuto závažnému onemocnění populaci chráníme očkováním. Děti jsou již v útlém věku v rámci povinného očkování očkovány hexavalentní vakcínou. Dospělí by pak každých 10–15 let měli podstoupit pravidelné přeočkování proti tetanu, ke kterému lze využít například kombinovanou vakcínu Boostrix.

Mezi původce sepse patří celá řada patogenů, jako jsou například viry, plísně nebo paraziti. Nejčastějšími původci sepse však zůstavají bakterie. Mezi ty patří i pneumokoky a meningokoky.

Sepse v číslech

Sepsi každoročně prodělá přibližně 50 milionů lidí (1,2). Okolo 11 milionů pacientů ročně na sepsi umírá (1,2). Přibližně 40 % všech pacientů představují děti mladší pěti let (1,2). Více než 50 % pacientů má po prodělání sepse dlouhodobé zdravotní a psychické potíže (3).13. 9. 2021 si připomínáme jubilejní desátý Světový den sepse.

Invazivní meningokokové onemocnění je závažné onemocnění způsobené bakterií Neisseria meningitidis. Mezi očkováním preventabilní meningokoky patří meningokoky skupin A, B, C W a Y. Sepsi způsobené meningokoky skupiny B lze předcházet například vakcínou Bexsero. Ta je indikována pro jedince již od 2 měsíců věku a při zahájení očkování do konce 6. měsíce věku dítěte je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Proti zbylým skupinám meningokoků A, C, W a Y jsou určeny kombinované vakcíny, mezi které patří i vakcína Menveo.
Dalším častým, již zmíněným, bakteriálním původcem  sepse je Streptococcus pneumonie, tedy „pneumokok“. Mezi dostupné vakcíny poskytující ochranu proti pneumokokům patří například vakcína Synflorix, která je při dokončení očkování do 7 měsíců věku dítěte také plně hrazena.

Vakcína Bexsero je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na  www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Menveo je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař injekcí do svalu (obvykle do horní části paže). Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných. 

Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Infanrix hexa je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Boostrix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Reference:

1) WHO, 2020. Sepsis. In: World Health Organization [online]. 26. 8. 2020. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sepsis

2) Rudd, Kristina E.et al, 2020. Global, regional, and national sepsis incidence and mortality, 1990–2017: analysis for the Global Burden of Disease Study. The Lancet, vol 395, issue 10219, p200-211, January 18. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/S0140-6736(19)32989-7.

3) Prescott, H. C., a Angus, D. C., 2018. Enhancing Recovery From Sepsis: A Review. JAMA, 319(1), 62–75. Dostupné z: https://doi.org/10.1001/jama.2017.17687[ZV1] 


 







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:17
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:16
21 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:51
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat