Rtěnky, zdravíčka, make-upy, podkladové báze, řasenky či stíny. Kdo by je nemiloval? Všem ženám pomáhají cítit se lépe a sebevědoměji, ovšem ony mají i svoji temnou stránku. Skutečně máte jistotu, že si na obličej nenanášíte něco, co vám může i ublížit? Tak na to rozhodně nespoléhejte!
Den zúčtování. Tak by se asi dala nazvat chvíle, kdy si skupina amerických výzkumníků z univerzity v Notre Dame vzala na paškál 200 kosmetických produktů různých značek. Produkty vědci posbírali v běžných kosmetických prodejnách, které byly v USA a Kanadě aktivní v letech 2016 až 2020.
Ani francouzský maloobchod není bez viny
Jednalo se například o americkou firmu Ulta Beauty, francouzskou Sephoru či taktéž americkou společnost Bed Bath & Beyond. Tato studie, jejíž výsledky uveřejnil odborný časopis American Chemical Society, šokovala tím, že téměř polovina uvedených kosmetických produktů obsahuje potenciálně škodlivé chemikálie zvané per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS). Ty se spojují s rakovinou, poškozením reprodukce a oslabením imunitního systému.
Důvod, proč jsou chemikálie v kurzu
Pro ujasnění, PFAS se často používají ke zvýšení trvanlivosti a roztíratelnosti výrobků, jsou zodpovědné za jejich konzistenci, a nalézt se dají v pleťových vodách, rtěnkách, lacích na nehty, podkladových bázích, očních stínech i řasenkách. A pochopitelně i dalších výrobcích mimo kosmetický průmysl.
Situace je taková, že dle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má v PFAS v krvi 97 procent Američanů, neboť výrobky osobní péče se často aplikují na oči a rty, tedy do blízkosti slzných cest a sliznic, čímž se snadno absorbují do krevního oběhu.
Ani četba štítků neochrání
Navíc akademici odhalili, že přibližně 88 procentům testovaných produktů chyběly na etiketách produktů informace o těchto složkách. Ve svém prohlášení vědci uvedli, že dvě třetiny zkoumaných tekutých rtěnek, dvě třetiny podkladových bází a tři čtvrtiny voděodolných řasenek jsou plné sloučenin fluoru, jedné z těchto chemikálií, která má při dlouhodobém kontaktu s pletí toxické účinky. V horším případě dochází k onemocnění jater a štítné žlázy nebo narušení hormonů.
Bohužel, kosmetika a výrobky osobní péče nejsou přísně regulovány, takže nikdy nelze s jistotou říct, že ta voňavá věc, kterou se každý den natíráte, je bezpečná. Sluší se také uvést, že PFAS se označují za „věčné chemikálie“, to znamená, že se v životním prostředí nerozkládají.
Zdroje: mst.dk, healthline.com, https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.estlett.1c00240
Sledujte nás na sociálních sítích: