Proč některé nosní spreje můžete beztrestně používat delší dobu a jiné jenom tři dny? A jak se mezi nimi vyznat? Zaměřte se na jejich složení!
Říká se, že rýma je nejběžnějším „onemocněním“ na světě. Jednoho trápí ta chronická, zatímco druhý s ní bojuje kvůli alergii, astmatu nebo nachlazení. Drtivá většina lidí se pak ucpaný nos snaží zprůchodnit nosními kapkami či spreji, které jsou v lékárnách k dostání i bez lékařského předpisu. Nemůže se tahle první pomoc ale vymstít? Ano a pěkně zákeřně!
Není spása jako spása
Druhů těchto farmaceutických medikamentů samozřejmě existuje celá řada, a to v závislosti na obsahu léčivých látek i funkci. Používají se například k čištění a zvlhčování suché nosní sliznice, snížení otoku i překrvení nebo blokaci účinků histaminu. Některými si můžeme ulevovat celé týdny, ovšem jinými maximálně pár dnů. Platí to zejména pro přípravky, které v sobě mají dekongestiva. Co je na nich špatně a jak je to s rizikem závislosti?
Co stříknutí, to pohroma
Četné vědecké studie prokazují, že pokud člověk ta zmíněná dekongestiva nepřetržitě využívá déle než 72 hodin, tělo k nim začne být tolerantní. To znamená, že na ně nosní sliznice přestane reagovat a stane se trvale zduřelou. Protože to je pochopitelně nepříjemná věc, která schopnosti dýchání doslova odporuje, hodně uživatelů má tendenci sahat po kapkách o to víc. A to je právě ta „závislost“. Jistě, vždyť jejich primárním účelem je nos „protáhnout“! Jenže s opakovanými dávkami a zvýšeném množství dekongestiv se situace jen zhoršuje. A skončit to může opravdu špatně…
Pomoc, nic necítím!
Odborníci varují, že permanentní aplikace těchto přípravků dokáže zapříčinit úbytek nosní sliznice, která pak není schopná plnit svou primární imunologickou funkci. Způsobit však prý může i ucpání Eustachovy trubice, zánět středního ucha a pozor, dokonce i trvalou ztrátu čichu. S dekongestivními spreji tedy buďte opravdu opatrní a používejte je skutečně jen doporučované tři dny.
Zdroje: advancedentdenver.com, mayoclinic.org, https://www.advancedentdenver.com/blog/addicted-nasal-spray/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/312643
Sledujte nás na sociálních sítích: