Může mít mykóza chodidel, zaprané bílé prádlo a stírání podlah něco společného? Samozřejmě! Je to peroxid vodíku, kterým lze hnojit i pokojové rostliny a sazenice.
Peroxid vodíku je oxidační činidlo složené z vody a kyslíku, proto se mu někdy říká kysličník. V domácnostech se využívá jeho tříprocentní roztok, nejčastěji pak jako dezinfekce odřenin a povrchových zranění. Znamená to ale, že ho nelze použít už na nic jiného? Ale kdepak! Kdy a jak vám peroxid může být hodně užitečný?
Důkladné čištění s přidanou hodnotou
Jestli toto činidlo v něčem vyniká, jsou to jeho antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. To z něj dělá báječný uklízecí prostředek, který krájecí prkénko, kuchyňskou desku, příbory, ledničku, toaletní mísu, sprchový kout i umyvadlo zbaví choroboplodných zárodků a škodlivých mikroorganismů. Mimochodem, zrcadla, okna i podlahy s ním do nebeského lesku vypulírujete také.
Bělení prádla levou zadní
Bílá je příjemná a neutrální barva. Na straně druhé s ní ale bývá těžké pořízení, protože se po opakovaném praní mění v šedou, žlutou a další odstíny, které třeba záclonám příliš nesluší. Naštěstí je tu peroxid! Ten funguje jako spolehlivé bělidlo, přičemž působí i jako deodorant a likvidátor odolných pachů, což přichází vhod třeba v boji s odolným cigaretovým kouřem.
Stimulant růstu i hnojivo pro květiny
Možná to zní zvláště, ale tento roztok je velkým pomocníkem zahrádkářů. Ti v něm máčejí sazenice rajčat a paprik, čímž si zajistí silné, svižně rostoucí a prosperující rostlinky. Jako postřik ale podpoří i dospělé květiny, které ochrání před plísní a škůdci, stejně jako před hnilobou kořenů. Díky obsahu kyslíku totiž lépe absorbují živiny v půdě, což se na jejich kondici a vzhledu příznivě projeví.
Už žádná mykóza!
Zčervenání,otravné svědění a pálení nebo odlupující se kůže. To jsou typické příznaky akutní mykózy, jež kromě nehtů nejčastěji postihuje prostory mezi prsty, chodidla a třísla. Jakmile se tahle svízel objeví, s léčbou je třeba začít okamžitě, protože mykóza se rychle šíří, a co hůř – snadno se přenáší na ostatní členy domácnosti. Jednou z dostupných léčebných možností je právě vnější využití kysličníku.
Zdroje: livelovefruit.com, gardeningknowhow.com
Sledujte nás na sociálních sítích: