Dokážou v nás probudit zapomenuté vzpomínky, řídí naše pocity a podvědomě mění nálady. Vůně nás ovlivňují víc, než si myslíme.
Vůně se sice rozplývají velmi rychle, ale nikdy nezmizí úplně. Díky čichu se dostanou až hluboko do našeho mozku a tam ukládají vzpomínky, které zůstávají bez povšimnutí třeba po desetiletí. Tento proces je přitom tak složitý a různorodý, že dává vědcům stále nové otázky k řešení.
Poselství vůní
Člověk má asi 400 různých čichových receptorů, jimiž svými typickými vzorci přijímá různé vůně a pachy – něco na způsob písma pro nevidomé. Tak můžeme rozeznat tisíce miliard různých vůní. Mnohem více, než kolika slovy bychom je dokázaly pojmenovat.
A stejně jako u zvířat i u lidí hraje nos velmi specifickou roli. Pro naše rozmnožování je totiž rozhodující vnímání feromonů – tedy toho, jestli se nám někdo líbí, nebo ne.
Ukládají naše vzpomínky
U čichu jde o identifikaci, o prastaré instinkty jako láska, strach nebo hlad. Zkušenosti a poznatky, které získáme, se ukládají do mozku. S každou emocí tak máme spojenou nějakou vůni nebo zápach. A bohužel i u negativních vzpomínek. Tak například oblíbené jídlo může i po několik let vyvolat nevolnost nebo zvracení, pokud si ho mozek spojí s chemoterapií při léčbě rakoviny. Ale třeba i vzpomínka na bolesti břicha z karamelových bonbonů ve vás zůstane po celý život.
Speciální vůně umějí vyvolat i velmi příjemné pocity. Ty se pak stávají velmi důležitou součástí marketingové komunikace – ať už je to prací prášek, hotové jídlo, nebo dokonce luxusní vůz.
Aromaterapie
Jako vždy a u všeho záleží i u vůní na správné dávce. Některé vůně a pachy jsou sice pro naše zdraví nebezpečné, ale různé aroma může působit naopak blahodárně. Aromaterapie, dlouhé roky vysmívaná jako placebo, dostává nyní nový význam.
Zdroj: my life
Sledujte nás na sociálních sítích: