Éterické oleje se přidávají do koupelí, krémů, kosmetických sér i masážních olejů. Proto je třeba dávat si v létě pozor na některé druhy, které jsou známé tím, že při pobytu na slunci způsobují fleky na pokožce! Které to jsou?
Pleť vás svědí, pne, ve finále zjišťujete, že je i skvrnitá, popřípadě se na ní začínají tvořit puchýře. Co se stalo? Máte co dočinění s fotocitlivostí. Jedná se o proces, při kterém daná chemická látka absorbuje ultrafialové světlo a iniciuje reakci, obvykle na kůži. Řada léků a kožních výrobků mezi fotocitlivé patří, proto se u nich nedoporučuje pobyt na sluníčku nebo návštěva solária. Pokud éterické oleje a přírodní produkty milujete, je zásadní mít povědomí o tom, které z nich vám mohou zavařit.
(Ne)škodná petržel
Nejznámější fototoxickými éterickými oleji jsou citrusy s obsahem bergaterpenu. K těm patří limeta nebo bergamot. (Výjimkou je bergamot bez bergaterpenu, který na sluneční světlo nereaguje.) Citlivost na světlo zvyšuje i hořký pomeranč, grapefruit, verbena, ale i zázvor, kmín, kořen anděliky, dále pak routa vonná, list petržele, kopr či celerové semeno. Hlavně pozor na již namíchané směsi olejů, u nichž není jasné, co přesně obsahují!
Některé reakce na fotocitlivost se přitom mohou objevit až několik hodin po aplikaci. Co se stane, když je budete ignorovat? Opakovaná aplikace olejů může vést k dlouhodobým problémům, jako jsou melanomy a rakovina kůže.
Jak dlouho po aplikaci čekat?
Při používání fotocitlivých olejů na pokožce se vyvarujte vystavení přímému slunečnímu světlu nebo UV záření po dobu minimálně 12 hodin. Ještě lépe, tyto oleje vůbec nepoužívejte, pokud víte, že vás čeká pobyt někde v přírodě. Pokud se přece jen vydáte ven, noste dlouhé kalhoty a rukávy.
Zaznamenáte-li reakci, přestaňte éterický olej používat a chraňte se před sluncem. Postižené místo opláchněte vodou a potřete hutným tělovým mlékem. V případě, že se podráždění zhorší, kontaktujte svého lékaře. Hodí se taky vědět, že některé olejíčky nejsou vyloženě fotosensitivní, ale i tak mohou způsobit potíže u malých dětí.
Obecně nepoužívejte u kojenců, ratolestí do tří let a dětí s citlivou pokožkou bílý kafr, citronellu, hřebíček, fenykl, yzop, citronovou trávu meduňku, mátu peprnou, šalvěj, tymián a mátu peprnou.
Zdroje: achs.edu, complementarysolutions.net
Sledujte nás na sociálních sítích: