Těžké nohy, nateklá chodidla, bolavé ruce – voda zadržovaná v pažích, nohou nebo břiše může být velmi nepříjemná. Ale odkud se vlastně přebytek vody v těle bere? A co se dá dělat proti otokům?
Zadržování vody v těle není žádná ojedinělost. Právě v létě, když začne být teplo, se hromadí v nohách, chodidlech a v oblasti kolenou. Mnoho žen se cítí také „otekle“ a ve vlastním těle nepříjemně před příchodem periody. Zadržování vody, nazývané také jako edémy, nejsou sice z lékařského hlediska nebezpečné, ale mohou vést k těžkým a unaveným nohám a nepříjemným bolestem.
Jak ochází k zadržování vody
Tělo zadržuje vodu tehdy, když se začne hromadit voda z cév nebo lymfatického systému v okolních tkáních. Velmi často jsou postižené nohy, které díky tomu nabydou a ztěžknou. Nezřídka k tomu otečou ještě i chodidla a kolena. Ale i ruce, prsty, obličej nebo břicho mohou trpět zadržováním vody.
Jestli se skutečně jedná o edémy, zjistíte velmi snadno: stiskněte na několik vteřin nateklou oblast. Zůstane-li na místě zřetelný důlek, který se jen pomalu vrací do původního stavu, jedná se o edém.
Nejčastější příčiny
Důvodů, proč tělo zadržuje vodu, je mnoho, tady jsou ty nejčastější.
Genetické predispozice
Na jedné straně mohou být na vině geny, na druhé za otoky mohou i různé způsoby života. Například pokud hodně sedíme nebo stojíme, klesne krev do nohou, čímž vzniká velký tlak a voda přetéká do tkání.
Horko
Mnoho lidí si na edémy a těžké nohy stěžuje v létě. Důvodem je, že v létě se rozšiřují cévy, aby mohly lépe vydávat přijaté teplo. Krevní oběh se zpomaluje a žíly ztrácí svoji elasticitu. Tak se může nahromaděná voda bez problémů dostat do tkání.
Hormonální změny
Další příčinou je ženský cyklus nebo těhotenství. Také před nebo během periody, stejně jako v těhotenství dochází k nepříjemnému napínání v nohách, chodidlech, rukou nebo prsou.
Onemocnění
Kromě jiného mohou zadržování vody způsobovat i závažná onemocnění jako rakovina, onemocnění ledvin a jater, snížená funkce štítné žlázy nebo onemocnění srdce. Právě při dlouhodobých potížích byste měli neprodleně navštívit lékaře.
Jak se zbavit nadbytečné vody
Existuje několik tipů a triků, jak se rychle a jednoduše nahromaděné vody zbavit. Nejdůležitější je při tom dbát na zdravou životosprávu. Hořčík například v ořeších, zelené zelenině a celozrnných výrobcích, draslík a vitamin B6 pomáhají odtransportovat přebytečnou tekutinu z tkání. Také potraviny s vysokým podílem vody jako vodní meloun, okurky, jahody, hroznové víno, dýně a hlávkový salát vyplavují z těla jedovaté látky, a redukují tak zadržovaní nadbytečného množství vody.
Zdroj: Názory a tvrzení autora.
Sledujte nás na sociálních sítích: