Na rtu cítíte nepříjemné pnutí a objevuje se první náznak puchýřku. Ne, už zase? Opar vás nešetří, a co chvíli vám připomíná, že ho máte. Jak urychlit léčbu a proč na něj nedávat zubní pastu?
Na rtu cítíte nepříjemné pnutí a objevuje se první náznak puchýřku. Ne, už zase? Opar vás nešetří, a co chvíli vám připomíná, že ho máte. Jak urychlit léčbu a proč na něj nedávat zubní pastu?
Herpes simplex labialis. Zní to jako nějaké kouzlo z pohádky, ale vlastně jde o prostou záležitost. Opar na rtu, někdy i na nose či bradě. Jedná se o virové onemocnění, u kterého se za průměrnou dobu hojení považují dva až čtyři týdny. Někdy jeho existenci prozrazuje jen puchýřek, jindy se objevuje svědění, horečka, bolest svalů či dokonce obtížné polykání. Co funguje jako první pomoc?
Většinou se na internetu dočtete, že zabírá zubní pasta. Pravda je taková, že právě součást zubní hygieny může způsobit podráždění pokožky. Zubní pasta opar nevyléčí, nicméně vysuší puchýřky. Jen tím to končí. Za vhodnější alternativy léčby se i tak považují jiná řešení. Sáhněte po tomhle!
Nejdřív zchladit
Proces hojení prvotně urychlí ledový obklad. Umístěte ho na infikovanou oblast a následně naneste gel z dobře známého sukulentu aloe vera. Účinný je však i kukuřičný škrob. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1, vytvořte pastu a tu aplikujte přímo na opar. Nechte zaschnout a v průběhu několika dalších dní proces neustále opakujte – do té doby, dokud se stav nezlepší. Jestli pátráte ještě po další možnosti, tady je.
Hydrogenuhličitan sodný a jeho síla
V praxi se osvědčuje i peroxid vodíku a jedlá soda. Opět obě ingredience smíchejte, vytvořte pastu a naneste ji na zasažené místo. Nechte pár minut působit, poté smyjte. Možná dáte šanci také meduňce. Její účinky na opary jsou potvrzené i komisí EU pro léčivé rostliny. Na zasažené místo přikládejte obklady právě z této bylinky, nebo nanášejte meduňkovou mast. Zároveň léčení podpořte i popíjením meduňkového čaje, který zbavuje vnitřního napětí. Stres je totiž jedna z příčin tvorby oparů (mezi další pak patří špatná obranyschopnost, sluneční záření a hormonální výkyvy).
S opary zatočí i olej z grepových jadérek či tinktura z grepu. Hodí se na vnitřní i vnější užívání. V případě druhého postupu stačí, když se extrakt rozpustí v olivovém oleji. Směs se pak vetře přímo do pokožky.
Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku. Případné citace jsou uvedeny.
Sledujte nás na sociálních sítích: