Máte rádi voňavé a nadýchané prádlo? Potrpíte si na nablýskaná okna a podlahy bez jediného smítka? „Odměnou“ za to, že jste úžasná hospodyňka pečující o domácnost, mohou být rozhozené hormony!
Hormony jsou chemičtí poslové, kteří ovlivňují způsob, jakým myslíme, vypadáme, dýcháme, spíme a celkově fungujeme. Jsou do krevního řečiště vylučovány žlázami s vnitřní sekrecí, které je produkují a ukládají. Tyto žlázy pak tvoří to, co známe pod pojmem endokrinní systém, přičemž zahrnují štítnou žlázu, hypothalamus (část mezimozku), hypofýzu (podvěsek mozkový), nadledviny, slinivku břišní i vaječníky. Už asi chápete, proč hormony musejí být v rovnováze, viďte? Jedině tak může organismus správně a naplno fungovat. Jenže co když se jejich stabilita naruší?
Ponocuji, tloustnu a nemám náladu!
Pokud nejsou hladiny hormonů optimálně vyrovnané, dochází k mnoha potížím. Jmenovat můžeme kupříkladu nevysvětlitelný přírůstek na váze, a to i bez jakékoli změny stravovacích návyků. Nebo naopak nechtěné hubnutí. Rovněž se dostavuje nespavost, chronická únava a nadměrné vypadávání vlasů. Žádnou výjimkou není ani nízké libido, častá bolest hlavy, nepravidelná menstruace, permanentní úzkost, noční pocení a porucha trávení. Stručně řečeno – všechno je špatně. Ale proč se něco takového vůbec děje?
Stresem to jen začíná
Pomyslné prsty v hormonální nerovnováze mívá stres, dlouhotrvající zánět a užívání některých léků včetně antikoncepce. Způsobuje ji také potravinová alergie, nedostatek pohybu, nevhodná skladba jídelníčku, syndrom polycystických vaječníků, menstruační cyklus nebo těhotenství. Ovšem pozor, na tuhle patálii si můžete zadělat i uklízením a praním! A to vážně…
Temná stránka drogistického zboží
Endokrinní systém a produkci hormonů narušují také určité druhy chemikálií, jako třeba bisfenol A nebo triklosan. Podle amerických vědců s nimi přicházíme do styku každý den, neboť se nacházejí v úklidových a pracích prostředcích. Tyto nebezpečné přísady prý obsahují také některé deodoranty, mýdla, pasty na zuby, ústní vody a holící krémy. Řešení? Tím je podle expertů ze zámoří používání přírodních přípravků, jejichž složení nepřipomíná karcinogenní vražedný koktejl. Otázkou však je, zda tato náhrada bude pro moderní populaci přijatelná…
Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku. Případné citace jsou uvedeny.
Sledujte nás na sociálních sítích: