Máte zuby moudrosti a lékař vám doporučuje jejich odstranění? Jistě, konečné rozhodnutí zůstane vždycky na vás, ale měli byste vědět, že pro tyhle „osmičky“ není z biologického hlediska v ústech místo, proto mohou poškodit i zbytek chrupu.
Podle tradiční čínské medicíny dotvářejí zuby moudrosti naše vlastní já. Právě proto prý dorůstají až v pozdějším a dospělém věku, neboť jsou známkou dozrání člověka a změny jeho nitra. Zatímco pro naše předky byly záchranou, moderní stomatologie si o nich nic dobrého nemyslí. Jak velký problém představuje třetí řada stoliček?
Kdysi výhra, dnes prokletí
Kdo měl „moudráky“ v dobách dávno minulých, byl velký šťastlivec. O druhé přední zuby zejména muži poměrně brzy přicházeli, ovšem ty moudré zůstávaly bez hnutí. Lidé tak s jejich pomocí mohli konzumovat i tuhé maso, což jim pochopitelně usnadnilo nejen stravování, ale i samotnou existenci. Jenže časy se mění a s nimi i evoluce. V průběhu tisíciletí se lidská čelist postupně zmenšila natolik, že pro zmíněné „osmičky“ už v puse jaksi není místo. A z toho samozřejmě koukají potíže. Tedy, mohly by…
Jsou místa, kam kartáček nedosáhne
„Umístění zubů moudrosti je obtížně dostupné, tudíž značně komplikuje jejich čistění a hygienu. Právě proto jsou spojovány s rozvojem lokalizovaného onemocnění dásní. Často bývají navíc i pokřivené, takže tlačí na okolní zuby a vyvíjejí tlak na dásně a čelist,“ vysvětluje newyorský stomatolog Marc Sclafani, který jejich odstranění vidí jako ten nejlepší krok. A není sám…
Pomoc, zase mě to bolí!
„Hlavním důvodem, proč se tyto zuby běžně trhají, je ten, že způsobují bolest, otoky, nepohodlí i infekce. Protože se hůře udržují v čistotě, často se kazí, čímž ohrožují i zbytek chrupu. Představte si to jako shnilé jablko v hromadě těch dobrých, kdy jeden kus může pokazit celou úrodu. Zuby moudrosti jsou jako slepé střevo – tělo je zkrátka k ničemu nepotřebuje,“ myslí si jiný stomotolog, tentokrát Geoffrey R. Morris z americké Floridy.
Sledujte nás na sociálních sítích: