Někomu náhlá dušnost nebo nadměrné pocení může připadat jako nedůležitá banalita, lékaři však mají jiný názor. Podle nich jsou to indicie, ze kterých lze vyčíst špatný stav tepen. A jak s tím vším souvisí erektilní dysfunkce?
Tepny jsou něco jako potrubí, kterým proudí okysličená krev do různých tkání a orgánů v celém těle. Jsou-li zdravé a v plné kondici, mívají hladké a elastické stěny, jimiž nejdražší tekutina světa snadno protéká. V opačném případě, tedy takovém, kdy se v nich usazuje plak, dochází k jejich omezené průchodnosti, což může člověka ohrozit i na životě. Dá se zúžení tepen rozpoznat dřív, než dojde k tomu nejhoršímu? Podle lékařů bezpochyby ano. Jaké varovné signály rozhodně nepodceňovat?
Dýchavičnost, která není příjemná
Dýchavičnost neboli také dušnost či dyspnoe je pocit nedostatku vzduchu. A ano, indikuje zanesené arterie, kvůli nimž srdce nedokáže pumpovat tolik krve, kolik organismus k uspokojení svých potřeb vyžaduje. Na stranu druhou ji ale mohou způsobit i jiné komplikace, kupříkladu chronická obstrukční plicní nemoc, rakovina nebo zápal plic. Každopádně pokud ji máte, s návštěvou lékaře zbytečně neotálejte.
Erektilní dysfunkce jako prokletí mužů
Erektilní dysfunkce patří mezi nejčastější mužské sexuální problémy. Ačkoli se o ní nahlas nemluví, dle aktuálních statistik jí trpí až 40 procent našinců. Řada z nich se ale konzultaci s odborníkem kvůli studu vyhýbá. O to je to celé horší, neboť v pozadí této poruchy stojí kromě jiného i ateroskleróza, tedy kornatění tepen, které zasahuje tepny pánve a dolních končetin.
I nadměrné pocení ledacos napoví
Také zvýšená potivost, zvláště tedy bez jakékoli fyzické aktivity i horkých klimatických teplot, může být jasnou známkou toho, že je krevní transport značně omezen. Bohužel i tento fyzický jev hodně lidí přechází s tím, že je to jen důsledek stresu, nadváhy či menopauzy. Ovšem pořád platí, že nic se neděje pro nic za nic. Obezřetnost je tedy na místě!
Sledujte nás na sociálních sítích: