Nekouká vaše dítě na filmy a seriály až moc? Následky v podobě nespavosti a nesprávného vývoje na sebe prý nenechají dlouho čekat!
Žijeme v době, v níž jsou nezbytným domácím vybavením velká televize, počítač i tablet. Jenže je to dobře? Tak to vůbec ne. Odborníci neskrývají pohoršení, že tyto vymoženosti škodí nejen dospělým, ale i dětem, které jimi vyplní většinu volného času. Málokterý rodič si však uvědomuje, jaká rizika to představuje.
Čeho je moc, toho je příliš
Poznatky, které přináší nedávná zahraniční studie, se ani při nejlepší vůli nedají považovat za optimistické. Vyplývá z nich totiž, že děti ve věku od 8 do 12 let sledují obrazovku nebo monitor průměrně pět hodin denně, dospívající pak dokonce devět hodin. Elektronická problematika se týká i těch úplně nejmenších, protože svými prstíky „jezdí“ po dotykovém displeji tabletu zhruba 120 minut každý den. A proto se děje to, co se děje…
První problém – únava a nesoustředěnost
„Souvislost mezi elektronickými zařízeními a spánkovými obtížemi potvrdilo již mnoho výzkumů. Nejen kojenci, ale i batolata a teenageři spí mnohem méně, když jsou vystavováni světelnému záření. To se negativně projeví na množství jejich energie, psychickém rozpoložení, soustředění i schopnosti učení,“ varuje americký lékař Travis Saunders. Ovšem jsou tu i další hrozby, které nelze podceňovat…
Jím sladké a na sport nemám čas
Psychologové nejrůznějších národností upozorňují i na fakt, že nadměrné používání počítačů a koukání na televizi má prsty také v nadváze mládeže, což začíná být skutečně globální problém. Hodně tomu pomáhá i nezdravá strava a logický nedostatek pohybu. Kdo by také sportoval na čerstvém vzduchu, když dávají ten nový seriál, že?
Pozor, v ohrožení je i vývoj
Díky čemu takový tablet, chytrý mobil a vlastně i ta televize funguje? Neobejde se bez internetového připojení, které nám pohodlně zařídí bezdrátová wifi. I ta se ale podle některých expertů dokáže vymstít, neboť její netermální radiofrekvenční záření ovlivňuje růst tkání, což zvyšuje riziko vývojových problémů. Situace je tedy opravdu vážná. Proto lékaři nabádají každého rodiče, aby čas, který jeho potomek tráví s technickými moderními vymoženostmi, důsledně hlídal a hlavně reguloval.
Sledujte nás na sociálních sítích: