Proč pot někdy „voní“ snesitelně a jindy je to doslova k nevydržení? A co znamená, když máte mokré podpaží i v naprosté nečinnosti?
Pocení je pro mnohé otravná záležitost, co vzbuzuje jen stydlivé rozpaky. Lékaři ale tuto přirozenou reakci těla vnímají jako studnici důležitých informací, která může předpovědět zdravotní problémy. Ptáte se, co všechno lze z potu vyčíst? Není toho zrovna málo…
Mokré podpaží v klidovém režimu? Na to pozor
Je jasné, že jakmile člověk vykonává náročnější fyzickou aktivitu, jeho potní žlázy pracují ostošest. Jenže co když mají stejně napilno i tehdy, kdy se žádný sport ani těžká práce nekoná? Samou sebou to určitě není. Odborníky v takových případech jako první napadá hyperhidróza neboli nadměrné pocení. Příčinou pak mohou být genetické předpoklady, stejně jako neurologická onemocnění či zhoršená činnost štítné žlázy. V pozadí mnohdy stojí i dlouhodobý nedostatek vitaminu D, nadváha nebo nadměrná konzumace alkoholu.
Přílišný zápach má své opodstatnění
Že pot tak docela nevoní, to vědí všichni. Ovšem nemůže za to on sám, neboť tato lehce nakyslá tekutina bývá zcela bez zápachu. Ten vzniká až působením bakterií, jež se vyskytují na povrchu pokožky. Proč je to ale u někoho tak nějak horší? Viníkem může být třeba nachlazení nebo chřipka. Takové poznatky přináší americká studie zveřejněná v magazínu Psychological Science. Její závěry naznačují, že pot nemocných jedinců mívá intenzivnější aroma, za což prý může příroda. Podle vědců je to jakési opatření, které má zdravé osoby varovat. A když už jsme u toho, co dráždí čichové buňky…
Pomoc, cítím se jako cukřenka!
Tělesný zápach mívá mnoho podob. Pokud registrujete, že ten váš je až podivně sladký, nelze to považovat za roztomilou raritu ani přednost. Klidně totiž můžete mít diabetes, přičemž je tento osobní cukrový „parfém“ vizitkou nadbytečného množství ketonů v krevním oběhu. Možná je čas na lékařskou prohlídku, co myslíte? S objednáním termínu raději příliš neotálejte.
Sledujte nás na sociálních sítích: