Nechcete „mít na triku“ riziko aterosklerózy a mozkové mrtvice, s čímž souvisí i vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí? Spěte!
Příliš hluční sousedé, dodělávky pracovních restů, stres, sklony k depresi nebo nadměrné používání mobilního telefonu, který vyzařuje modré světlo. I tohle jsou časté příčiny nechtěného ponocování. Podle lékařů trpí nějakou spánkovou poruchou přibližně třetina tuzemské populace, což se bohužel promítá i ve statistikách kardiovaskulárních chorob. A vlastně, nejen tam! Proč má každý, kdo se pořádně nevyspí, zaděláno na infarkt a další potíže?
Kolik času v pyžamu je „tak akorát“?
Podle americké Národní spánkové nadace by si dospělí měli denně dopřát sedm až devět hodin nočního odpočinku. Jen málo lidí si však toto doporučení bere k srdci, respektive do postele. A z toho samozřejmě plynou následky, těch srdečních nevyjímaje. Poznatky studie publikované v magazínu Progressive Cardiovascular Disease sdělují, že i krátkodobá deprivace spánku mění krevní tlak i svalovou nervovou aktivitu, což výrazně přispívá k rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen. Jsou tu však i další zprávy, které budí obavy!
Bdění důvodem předčasného odchodu
Jiný průzkum, o němž informuje zase akademický žurnál European Heart Journal, prokázal, že jedinci, kteří usínají v pozdních hodinách a časně vstávají, vykazují nebezpečně vysoké riziko mozkové mrtvice, což je druhá nejčastější příčina úmrtí. Takže ano, odborníci to s námi myslí dobře, když neúnavně poukazují na to, že noční relax se zavřenými víčky je pro lidskou existenci klíčový! A zde jsou další pádné důvody, proč ho začít brát opravdu vážně.
Vrásky? To nejmenší!
Je prokázáno, a to dokonce hned několikrát, že nevyspání přímo souvisí se slabou imunitou. Negativně ovlivňuje také řidičské schopnosti, paměť a koncentraci, přičemž připravuje příhodné podmínky pro diabetes a nekontrolovatelné tloustnutí. Rovněž snižuje libido, poškozuje pokožku a urychluje její stárnutí. Ještě pořád si myslíte, že kolem spánku je to mnoho povyku pro nic?
Sledujte nás na sociálních sítích: