Nejefektivnější prostředek proti stresu všedního dne zabere jen pět minut vašeho času. Vyzkoušejte ho třeba ještě dnes.
Nic vám neuleví víc než si po práci sednout s partnerem, kamarády nebo spolubydlící a popovídat si o tom, jak jste se měli v práci. A přitom přesně popsat, co bylo nejhorší a nejvíc namáhavé. Protože otázka „Jak bylo v práci?“ úplně volá po tom, abyste vyprávěli, jak byli kolegové nemožní, zákazníci nepříjemní a šéf nespravedlivý… Také se vám to úplně nezdá? Přesně! Vědci z univerzity na Floridě proto důrazně doporučují: S tímhle okamžitě přestaňte! Ve svém článku v Harvard Business Review tak vědci doporučují v psychologii velmi dobře známou metodu „třech dobrých věcí“. Zatímco mysleli na tři pozitivní věci ze svého života, zvedla se nálada dokonce i lidem s depresí.
Tři dobré věci
Ve svém třítýdenním výzkumu zkoumali vědci pracující osoby, které ve svých zaměstnáních obzvlášť „
trpěly“ – zdravotní a další personál jedné lékařské ambulance. V rámci této studie měly testované osoby každý den po práci v pěti až deseti minutách napsat, co pozitivního je během jejich pracovní doby potkalo. Mezi odpověďmi bylo nejen to, jak pyšní byli na něco, co se jim obzvlášť povedlo, ale i obyčejná radost ze zjištění, že už je pátek. A po třech týdnech se dostavil pozitivní efekt – podle jejich vlastních posudků byla s touto metodou jejich úroveň stresu mnohem menší než na samotném začátku. Navíc přiznali, že pro ně tak bylo mnohem jednodušší se po skončení pracovní doby duševně od zaměstnání odpoutat.
Vyzkoušejte to také!
Můžete to vyzkoušet – vyprávějte odteď jen to dobré, co jste v práci během dne zažili. Vás to zbaví stresu a vaši posluchači vám poděkují. Není totiž nic otravnějšího než denně poslouchat stížnosti a malá dramata na pracovním poli…
Sledujte nás na sociálních sítích: