Huseníček rolní je nenápadný plevel, který dokáže růst mezi dlažebními kostkami, osidluje okraje cest, rumiště či železniční náspy. Je také první rostlinou, u níž genetici v roce 2000 přečetli celou DNA. Nikdo ale donedávna netušil, že má léčivé účinky. Po speciálním ošetření totiž vylučuje hormony, které zabíjejí nádorové buňky prsu, zatímco zdravým buňkám těla nijak neuškodí.
Skrytá léčivka
„Ta rostlina velmi připomíná popelku ve světě léčivých bylin, nikdo si nemyslel, že je nějak výjimečná, ale v našem výzkumu se opravdu vybarvila. Ten objev je důležitý pro vývoj nových metod léčby rakoviny,“ uvedla profesorka Alessandra Devot z Royal Holloway University.
Huseníček nikdy nepatřil mezi léčivky. Ale pokud je na něj aplikován výtažek z jasmínu, začne se proti němu bránit a vylučovat spoustu rostlinných hormonů. Ty zabíjejí buňky lidského nádoru prsu, zatímco zdravým buňkám neublíží. Účinné látky by mohly sloužit jako nový druh chemoterapie, která bude méně zhoubná pro tělo.
Genetický výzkum
Huseníček je modelovým organismem pro genetiky, protože má velmi krátký reprodukční čas. Jako jednoletce jí mezi vyklíčením a dozráním semen stačí jen několik týdnů. To je zvláště vhodná vlastnost pro genetický výzkum.
„Teď už nám zbývá jen přesně popsat, jaké účinné látky produkované huseníčkem zabíjejí nádorové buňky prsu,“ dodává profesorka Devot, která na výzkumu spolupracovala s kolegy doktorkou Amandou Harvey z Brunel University a profesorem Nicholasem Smirnoffem z University of Exeter.
Sledujte nás na sociálních sítích: