Občas každý z nás pronese, že na něj padá deprese – třeba ta podzimní… Jaké to ale je žít se skutečnými depresemi? Jak je poznat a kde hledat pomoc?
Veškerá energie zmizí, radost ze života je pryč, život se ponoří do šedé – pro mnoho lidí je to těžko představitelné. Přesto podle posledních odhadů WHO (Světové zdravotnické organizace) trpí depresemi v současné době celosvětově až 20 % lidí – ženy dvakrát častěji než muži. Jednak je to z důvodu lepšího rozpoznání nemoci, a jednak proto, že se o nich už mluví mnohem otevřeněji. Přesto bojuje hodně nemocných stále ještě s předsudky.
Jak vypadá deprese
Není deprese jako deprese. Existují lehké formy, stejně jako forma s těžkým, chronickým průběhem.
Ponurá nálada, vyčerpání – to zná každý. Ale kde je ta hranice, kdy se to změní v depresi? Existují příznaky onemocnění, na základě kterých lze určit, zda se jedná o depresi. K tomu kromě jiného patří sklony k pocitům viny, permanentní pocit strachu nebo pocit vnitřní netečnosti.
Nejčastější je unipolární deprese, která se objevuje několikrát za život a trvá týdny nebo měsíce.
Méně častá je bipolární afektivní porucha, při které dochází vedle depresivních fází ještě i k manickým stavům. Ty se vyznačují neutuchající chutí do akce, euforickou náladou a velmi nízkou potřebou odpočinku.
Dystymie je naproti tomu lehčí forma, která ale neléčená může být až chronická a která se objevuje často ještě v rané fázi dospělosti.
Jak vyléčit depresi
Postiženým se nejčastěji nasazují antidepresiva, která už za týden až dva ukážou pozitivní účinek. Mnoho pacientů ale léky odmítá – ať už ze strachu ze závislosti nebo změny osobnosti. Ovšem ani jedno není opodstatněné. Antidepresiva jsou lepší, než jakou mají pověst.
Jak na podzimní a zimní deprese
Necítíte se příliš dobře, jste unavení, jíte nekonečné množství čokolády. V ročních obdobích, kdy nemáme dostatek slunečního světla často padá i naše nálada na bod mrazu. Může za to nedostatek hormonu melatoninu, který tělo vyrábí ze slunečního záření. Melatonin řídí náš rytmus spánku a bdělého stavu a také naši únavu. Pokud se dostanete do sezonní deprese, pomůže dostatek pohybu na denním světle, i když je zrovna zataženo. Zkusit můžete i lampy na terapii světlem – už 15 až 20 minut dokáže denní světlo nahradit.
Sledujte nás na sociálních sítích: