Nedostatek peněz na provoz běžného životního stylu působí obrovskou zátěž na psychiku. A ta se projevuje také v horším spánkovém režimu. Epidemiologové z USA to potvrdili experimentálně. Mezi lidmi žijícími na hranici chudoby spí osm hodin denně o dvacet procent méně osob než mezi lidmi vydělávajícími čtyřnásobek životního minima.
Zatímco mezi lidmi s nejnižšími příjmy na hranici chudoby spí denně osm hodin pětapadesát procent osob, mezi lidmi se čtyřnásobkem jejich příjmu 66,6 procenta osob. To je o jedenáct procent víc, ale vyjádřeno v poměrných číslech je to o dvacet procent více.
Nedostatek spánku
Nedostatečný spánek působí zhoubně na zdraví, zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév i rakoviny a vede k předčasnému úmrtí. To také vysvětluje, proč jsou chudí lidé častěji nemocní a žijí kratší život než lidé s nadprůměrnými příjmy.
Spánek jen pro bohatší
„Lidé s vyššími příjmy si také mou dovolit bydlení v klidnějších čtvrtích, kde je více prostoru, menší hustota zalidnění, méně hluku, čistší vzduch, více zeleně. Bohatí lidé také častěji řeší nekvalitní spánek s odborníky, mají kvalitnější matrace a lepší zdravotní péči,“ vysvětluje expert na spánek doktor Neil Kline z Americké spánkové asociace v rozhovoru pro CNN.
Sledujte nás na sociálních sítích: